Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Özgür Özel: Bize düşen Filistin davasına sahip çıkmaktır

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 7 Ekim’den beri Filistin’de 33 bin kaybın yaşandığını ancak dünya kamuoyunun tepkisiz kaldığını belirterek “Bize düşen 3. Genel Başkanımız Karaoğlan Bülent Ecevit’in Rahmetli Yaser Arafat ile kurduğu ilişki ve Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davası olan Filistin davasına sahip çıkmaktır” dedi. 

31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerin ardından Özel, TBMM’de ilk grup toplantısını gerçekleştirdi. Özel 15 Nisan’da Filistin’e gitmek için hazırlıklarının tamamlandığını ancak İran ve İsrail arasında yaşanan saldırılardan sonra hava sahalarının kapatılması nedeniyle bu ziyareti ertelediklerini söyledi.

‘Baba ocağının bacasını tüttürenlere selam olsun’

Özel’in grup toplantısındaki konuşması şöyle:

  • Yerel seçimlerin ardından ilk grup toplantısında bir aradayız. Bugün tarihi bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Kasım ayının başında hep birlikte Kurultay’ımızda, sözlerime başlarken şöyle söylemiştim, 81 ilde 873 ilçede biri uyandı bu sabah televizyonu açtı, çayı demledi, birazdan gelirler birlikte izleriz Kurultay’ımızı” dedi. Rıza Pazar’da Gülsüm Tatar uyandı, Antalya Manavgat’ta Ayşegül Bulut, Edirne Keşan’da Seyit Ahmet Özlüer uyandı bu sabah. Kalktı yine çayı koydu. Yine telefonu açtı grubu izliyorlar ve hayatlarında ilk kez Türkiye’nin birinci partisinin grup toplantısını izliyorlar. Bu mutluluğu elbette çok kişiye borçluyuz. Bütün örgütümüze teşekkür ediyorum. Baba ocağının bacasını tüttürenlere selam olsun.
  • Cumhuriyet’in temel aldığı anahtarla kadınlara, gençlere güvenerek ve onları gençlere ve kadınlara emanet ederek, bilimi akılı ön plana alarak ortaya koyduğumuz süreç milletmizden taktir görmüştür. Cumhuriyet Hak Partisi olarak bize oy veren kimseyi pişman etmeyeceğimize buradan söz veriyoruz.
  • Ortadoğu coğrafyası 7 Ekim’den bugüne zor günler yaşıyor. Hafta sonu İran ile İsrail arasında tırmanan gerilimi endişeyle takip ediyoruz Ortadoğu’da tansiyonun bu denli yükseldiği süreçte tarafların gerginliği artıracak açıklamalardan uzak durmaları çağrısını yineliyorum. Ülkemiz tansiyonu düşürerek her türlü çabanın öncüsü olmalıdır. Ben yarın grubumuzdan 6 arkadaşımızın da görevli olduğu Avrupa Karma Parlamento Meclisi’nde bir konuşma yapacağım konuşmamın özünde Filistin ve Filistin’de yaşananlar İsrail’in mezalimi olacak. 15 Nisan günü dün Filistin’de olacaktım ancak hafta sonu yaşanan saldırılardan sonra tüm hava sahalarının kapatılması ziyaretimizi erteledi ancak en kısa zamanda Filistin’e gitme ve oradaki halkın mağduriyetini bir kez daha dünyaya duyurulmasını; 33 bin tane bir ülkede civciv ötse DSÖ harekete geçer. BM heyet kurar salgın mı geliyor diye. 33 bin çocuk genç kadın ölüyor kimse kılını kıpırdatmıyorsa orada bize düşen 3. Genel Başkanımız Karaoğlan Bülent Ecevit’in Rahmetli Yaser Arafat ile kurduğu ilişki ve Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davası olan Filistin davasına sahip çıkmaktır.

‘Kusurlu olan kim varsa gözün yaşına bakılmaz’

  • Antalya’da hafta sonu hem yüreğimiz yandı hem de ağzımızda 24 saat geçirdik. Bir vefat var. İlk andan itibaren takip ediyorum. Kaybettiğimiz kardeşimizin eşi hastanede yatıyor biraz önce de telefonla konuştum. Çocuklar bilmediği için ismini zikretmiyorum. Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Çocuklar evladımız, aile ailemizdir.
  • Böyle mesellerde yıllardır kimin sorumluluğu kimin ihmali varsa sonuna kadar soruşturtulmasını savunduk. Savunmaya da devam edeceğiz. Kusurlu olan kim varsa gözün yaşına bakılmaz.
  • 2017’de AK Parti döneminde inşa edilmiş bir teleferik. Hattın yönetimi bakanlık tarafından kabul edilen sertifikalı bir şirkete yaptırılmışken, Mesut Kocagöz, şirketin belediye şirketindeki görevinden ayrılmışken, teleferik 3 kez daha denetlenmişken bugün hiçbir kusuru olmadığı halde tutukluluk gibi bir tekniğe başvurulması, Allah’tan korksunlar. Soma’da 301 madenci öldü bir kamu görevlisi yargılanmadı. Soma’dan, İliç’e ne facialar yaşandı bir kamu görevlisi yargılanmadı. Antalya’da yaşanan olayı suçsuz başkanım Mesut Kocagöz’e yıkanlara yazıklar olsun. Buna izin vermeyeceğim.

’28 Şubat’ın kiniyle yapılan bu vicdansızlığın kabul edilebilir bir yanı yoktur’

  • Ramazan Bayramı boyunca takip ettiniz tüm siyasi parti lideriler başta olmaz üzere üzerimize düşen bayram görüşmelerini gerçekleştirdik. Sevgili Çetin Doğan’ın eşiyle görüştüm. Çetin Doğan hükümetin kini ve inadıyla cezaevinde tuttuğu bir orgeneral hayatının son 14 yılını 7 yılı cezaevinde geçtiği. Son 45 gün içinde ceza infaz kurumunda tutulamayacak hale geldiği için yeniden hastaneye gitti. Şimdi yeniden cezaevine yollanmaya çalışıyor. Erdoğan’a telefon görüşmemizde önümüzdeki günlerde bir görüşme talebim olacağını söyledim. Hasta tutulu ve hükümlülerine hangi görüşte olursa olsun benim bu partide Sayın Ağbaba ile yaptığım en kapsamlı çalışmalardan biridir. Ancak 28 Şubat’ın o dönemin yaşanmışlıklarının tümünün kinini 85 yaşındaki insanları cezaevinde tutan bir kin var. 28 Şubat’ta yaşananlar başka bir süreçtir. 28 Şubat’ın kini ile yapılan bu vicdansızlığın kabule dilebilir bir yanı yoktur.
  • Hatay’ın iradesine sahip çıkmak için YSK’ya bizzat başvurumuzu yaptım. Eğer geçen 31 Mart seçimi AK Parti’nin o başvurusuyla yenilendiyse bizim dosyamıza göre en az 8 kez yenilenmesi gerekmektedir. Tam kanunsuzluk halinin, her bir iddiamızda bu kadar da olmaz dedirten maddesi var. 108 seçmen kısıtlılık kararı varken oy kullandıklarını ispatladık. 3 bin 389 seçmen ölmüş oldukları halde yerlerine oy kullanıldı. Geçersiz oylar farkın 15 katı olmasına rağmen itirazımız reddedilmiştir. Tam kanunsuzluk burada yoksa bu kanun neresinde yazmaktadır, buna susacak olanlar kendi vicdanlarına ne cevap verecekler. Halkın iradesi sakatlanmıştır.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER