Cumartesi, Haziran 22, 2024

Özgür Özel, 1 Mayıs tutukluları için adalet bakanını aramış

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu’nun aktardığına göre CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarında gözaltına alınan öğrenciler için Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u aradı.

1 Mayıs kutlamalarında Saraçhane’den Taksim’e yürümek istedikleri için 40’ı öğrenci 82 kişi tutuklanmıştı.

Terkoğlu’nun aktardığına göre tutuklu öğrencilerin aileleri 28 Mayıs’ta Özel’den randevu alarak çocuklarının eğitim hayatına verilen zararı anlattı.

Cumhuriyet yazarı, Özel’in “Askerlik arkadaşımı arayayım” diyerek Bakan Tunç’u aradığını ve tutuklanan öğrencilerin durumunu, ‘çocukların sınavlarına giremediğini, ceza alsalar dahi yatarı olmayan bir suçlama nedeniyle eğitim hayatlarının zarar gördüğünü ve serbest bırakılmaları gerektiğini’ söylediğini yazdı.

Buna göre adalet bakanı da ‘sorunun çözümü için elinden geleni yapacağını’ söyleyerek telefonu kapattı.

‘Bundan sonra hızlı bir süreç geliştiğini’ söyleyen Terkoğlu, 29 Mayıs’ta savcı M.Ü.’nün kendi talebiyle tutuklanan üç öğrenci için ‘tutuklulukta geçen sürenin yeterli olması’ gerekçesiyle tahliye talep ettiğini ve öğrencilerin serbest bırakıldığını aktardı.

‘Gel-git’ süreci

‘Bir elin garip şekilde sürece müdahale ettiğini’ söyleyen Cumhuriyet yazarı, öğrencilerin serbest bırakılması için başvuran savcının, aynı anda iddianameleri yazıp mahkemelere gönderdiğini aktardı.

Buna göre iddianamelerin tarihi Özel-Tunç görüşme günüyle aynıydı. İddianameyi kabul eden 44’üncü Asliye Ceza Mahkemesi de tensip zaptında tutukluluğa devam dedi.

Daha sonra bir gelişme daha olduğunu yazan Terkoğlu, 25’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi reddederek geri gönderdiğini söyledi.

Böylece henüz iddianamesi yazılmayanlar ve geri dönen dosyadakilerin bir kısmıyla birlikte toplam 13 öğrenci tahliye edildi.

‘Dosya üzerinde siyasi baskı azalmadı’

Terkoğlu’nun aktardığına göre son durum şöyle: 1 Mayıs eylemleri nedeniyle 40’ı öğrenci 82 kişi tutuklandı. Dördü ilk itirazlarla çıkınca 36 öğrenci kaldı. Özel-Tunç görüşmesinden sonra parça parça, 16 öğrenci mahkemeye çıkmadan tahliye edildi. Şu anda 20 öğrenci içeride kalmaya devam ediyor.

Terkoğlu’na konuşan öğrencilerin avukatı da bu gel-git durumunu “Savcı, aksi yönde bir görüntü çizmek istese de dosya üzerindeki siyasi baskının azalmadığını göstermiş oldu” sözleriyle özetledi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER