Geçen hafta ne kadar dikkat kesilip izledik­ ABD ile İran arasındaki gerilimi, acaba üçüncü dünya savaşı mı çıkacaktı? Bölgemizdeki savaşlara alışmış, canımızı yakan şey mülteciler iken biranda bizi de içine alacak savaşa karşı dikkat kesilmiştik. Tarafların geri adımları savaşı ötelese de kimsenin içi rahat etmesin, çünkü savaşların sebebi emperyalist kapitalist sistemin yayılmacı, ucuz ham madde enerji kaynaklarına ulaşmaktaki rekabetleri sona ermedi.

Bunların devre dışı bırakılıp, savaşın televizyondan izlenirken yarattığı tedirginlik ve yorumlanışı çok farklı. Irakta ’ta Saddam rejimine karşı ABD ve batının demokrasisinin alkışlanması savaşta ölen milyonlarca insanı unutturuveriyor. Irak halkına demokrasi getirme sevdasının arkasında ülkenin petrol kaynaklarını ele geçirme amacı da demokrasi örtüsüyle örtülmeye çalışılıyor.

Irak’ın yağma süreci tamamlanınca girişilen arayışta Suriye işgali gündeme geldi. İyi kalpli emperyalistler bu seferde Suriye halkını diktatör Esat’tan kurtarmak için attığı adım işgale dönüşmeden iç savaşa dönüştü. Türkiye sermaye sınıfı AKP’ye uyuma üstümüze düşecek pastadan payı kapalım dedi. Suriye’deki cihatçıların bir numaralı destekçisi AKP oldu.

Destekçiliğin çıktısı, BM açıklamalarına göre 6 milyona yakın mülteci Türkiye’de ikametgâh etmesi. Kapitalistler için bir savaştan en büyük beklentilerden birisi olan ucuz emek gücü, bu durumda gerçekleşmiş duruyor. Mülteci işçiler, Türkiyeli işçilerin bir parçası olmuş durumunda.

Bölgesel savaşlar sürüyor. Savaşlar insanların ölmesine neden olurken, adı konulmamış savaşta her ülkede kapitalistlerin almadığı önlemler yüzünden binlerce işçi ölüyor.

Türkiye de bu ağır savaşın bedelini ağır bir şekilde ödüyor. 1736 işçi 2019 yılında işçi cinayetlerinde öldü. Bu Pazar günü Ankara’da İSİG meclisinin bu cinayetleri açıklaması engellendi. Açıklama esnasında açılan pankartta işçi cinayetlerine son yazıyordu, bu pankart çöpe atıldı.

Savaşın sorumlusu kapitalistler ve iktidarı bu cinayetlerin açıklanmasından rahatsızlık duyuyorlar ancak savaşta taraf olduklarını gösteriyorlar. Düşman net, mültecileri değil patronları karşımıza alır örgütlenirsek bu savaşlar son bulacak.