Ankara siyasetin merkezi ya herkes gözünü oraya dikmiş durumda. Gündem Ankara’da yaşananlar ve Ankara’ya ulaşmak isteyenler arasında gidip geliyor.

Muhalif gazeteler manşetten veriyor. Müjdeler olsun AKP içindeki çatlaklar gün yüzüne çıktı.  Dağılıyorlar bizi AKP’den yine AKP’liler kurtaracak. Arınç AKP’nin vicdanıymış bunu CHP’li Altay söyledi. Davutoğlu, Babacan ise hamama girmiş 40 tas su dökülüp aklanıp paklanıp siyasete muhalif çizgileriyle geri dönmüş oldular. Suyu döken keseyi atan ise CHP oldu. Muhalifliği onlardan daha iyi bilecek kim var. Usta çırak ilişkisi yani.

Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın ise Çakıcı’ya sahip çıkmamış hukuki yolların işleyeceğini söylemiş. İçimiz bir hoş oldu. Bahçelinin ülküdaşına sahip çıkmayan iktidar kanadı Cumhur ittifakının altına bomba koyup patlatacak. Şen ola düğün şen ola Kılıçdaroğlu boşuna demiyor ya bekleyin ilk seçimde gidecekler diye.

İyi de gidecekler de yerine kimler gelecek. Millet ittifakının güçlendirilmiş parlamenter sisteminde AKP’nin başbakanı Davutoğlu nerede olacak? Yine AKP’nin Ekonomi Bakanı Babacan’ın yeni kurulacak hükümetteki görevi ne olacak? Arınç’ın görevi ise bu parlamentoda meclis başkanlığıdır. Yani yeni kurulacak iktidarda AKP olacak. Muhalefet ise yine AKP’den oluşacak. Taze bilgi Arınç Yüksek istişare kurulundaki üyeliğinden affını istemiş. Erdoğan’da siyasetteki yol arkadaşı ve büyüğünü kırmayıp kabul etmiş.

Arınç tekel direnişi zamanında gazetecilere beni meclisteki muhalefet değil ama tekel işçileri korkutuyor demişti. İşçilerin sayısı değil de örgütlülüğü ve kararlılığı bu korkuyu içine düşürmüştü.  Şu anda Cumhur ittifakını tedirgin eden Ankara’ya doğru yola çıkan Soma maden işçileri olabilir mi? Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikasında Birleşik Metal İş sendikasına üye oldukları için tazminatsız bir şekilde işten çıkartılan işçilerde Ankara’ya doğru yola çıkacaklardı. Kocaeli valisi bu açıklamanın ardından pandemiyi bahane ederek Kocaeli’ndeki gösteri ve yürüyüşleri 1 ay boyunca yasakladı. Kolluk kuvvetleri iktidarın sesi olma göreviyle işçilere her fırsatta saldırıyor. Ama işçiler bir araya gelerek kararlı olduklarını gösteriyor.

Öne çıkan siyasi kişilerden bolca bahsedip sonra işçilerden ve direnişlerden söz açınca siyaset ile ilişiği çok kurulamıyor. Siyaset halkın sorunlarını çözmek için olmazsa olmazdır. Yalnız siyaseti kimlerin ve kimler için yaptığın belirleyici oluyor. Seçimlerin ve seçim dönemlerinin dışında siyaset stratejisi iktidar partisi için bütün kesimi kucaklayıcı olmayı muhalefet için ise yapıcı olmak üzerine kuruluyor. Bu siyaset tarzı AKP iktidarıyla birlikte bazı değişimlere uğradı. Bugünün dostu yarının düşmanı olurken yarının düşmanı bugünün dostu olmayı başardı. İttifak ortakları değişirken bir kesim muhakkak düşmanlaştırıldı. Vesayetçi sisteme karşı girişilen kavgada, Kemalist kadrolar ve Laiklik savunucuları ile milliyetçiler düşman cepheye itildi. Liberaller, Kürt siyasi hareketi girişilen bu kavgada iktidarın yanında demokrasiyi kutladılar. Bu ittifak dağılınca yerine kurulacak ittifaktan düşmanlardan milliyetçisi en hakiki dost oldu.

Kurulan ittifaklarda iktidar kanadında yâda muhalefet cephesinde ortak ses özel teşebbüsün güçlendirilmesi, dış ticareti artıracak adımların atılması yani iktidarın reform söylemi, normalleşme girişimleri muhalefeti de heyecanlandırıyor. Bu heyecanın nedeni sermaye sınıfının gelişimine katkı sağlayacağı umudu düzen siyasetçileri için vazgeçilmezdir.

Büyük holdinglerin üst düzey yöneticileri yukarıda saydığım siyasetçilerin bazıları. Bazıları görev süreleri dolduğunda emekli hayatı yaşarken bazıları ise ısrarla farklı görevler talep edip çalışmaya devam ediyorlar. İsimlerin ön plana çıkması bu holdinglerin ortak kararlarıyla oluyor. Erdoğan ortak aklın sonucudur. İktidara gelmek isteyen isimler ise ondan daha iyi bu görevi yerine getireceklerini ispat etmek için uğraş göstermektedir.

Siyasette isimlerin ötesinde bir yerlerde biriken öfkesiyle duran işçi sınıfı var. Bu sınıfa vaaz edilen şey siyasette oy kullanmakla yetinip kendisi için değişimi burada aramasıdır. Holding yöneticileri siyasetin alanını daraltmaya çalışıyor. İşçi sınıfı siyasetin sınırlarını genişletmeli. Ankara’ya doğru yola çıkan işçiler sınırları zorluyor. O zaman şen ola Ankara şen ola bıktık holding yöneticilerinin Salı günkü grup toplantılarındaki konuşmalarından artık.