Günlük, güncel söylemler bir yana, krizin ekonomideki derinliği her geçen gün kendisini daha da hissettiriyor. Ekonomi bakanının açıkladığı üç yıllık yeni ekonomi programında işçi sınıfına eskiden kalanın devamı var.

Enflasyon oranlarında tahmini düşüşler ile cari açığı düşürecek adımlar, patronların desteklenmesi tahmini işsizlik oranında düşüşler, gerçek olan elektriğe gelen yüzde 15’lik zam.

Numan Kurtulmuş geçen haftalarda kalan tartışmaya ek bir açıklama yaptı, Muhalefetin IMF ile görüşmesine karşı, Türkiye ekonomisinin IMF programına muhtaç olmayacağını, IMF defterini kapattıklarını söyledi. Görüşmenin gizli yapılmasını eleştirdi. IMF tavsiyelerini gizlice uygulamak ile IMF ile gizli görüşmek arasında farkı anlayan bir adım öne gelsin.
Ekonomi bakanının pembe tablosunda açıklanan işçilerin maaşlarına enflasyon oranlarında değil enflasyon beklentileri üzerinden zam yapılması önerisi IMF önerisidir. Bu ekonomi programı tamamen beklentiler üzerine kurulu başına da yeni eklenerek eskisinin aynısını yani sermaye sınıfına güven, işçi sınıfına ise ücretlerinde baskı ve yoksullaşmanın kendisi var.

İddialı söylemler bir yana, 2018’den bugüne uygulanan ekonomik model sermaye sınıfına güvence, teşvik, kamu kaynaklarının nasıl faydalanacaklarına dair taahhüt, her birisi krizden patronların faydalanarak çıkması düşünülerek hazırlanmış projelerdir.
“Tam bağımsız bir ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye” Kurtulmuş bunları söylerken ekonomik bağımsızlığın siyasi bağımsızlıkla mümkün olduğunu muhakkak biliyordur. ABD ile tarihsel iş birliğin kendi iktidarları döneminde beş yıldız takılacak noktaya geldiğini, NATO ile ilişkilerinden müttefiklik vurgusunu durmadan tekrarlanmasından, AB ile ilişkilerinin bu yönde kayışlara gündelik siyasi gelişmeler dışında tarihsel kayışların mümkün olmadığını bilen Kurtulmuş, serbest piyasa ekonomisinin bağımsızlığının, sermaye sınıfının nakit paraya daralana kadar olduğunu da bilmektedir.

Gerçek olan AKP işçi sınıfının defterini dürmek niyetinde, umulmadık bir karşılık alıp kendi defterlerini dürdürebilirler.