Bu krizi iktisatçılar tarihin en büyük krizi olarak tarifliyor. Siyaset çözüm bulma sanatı ise patronların çıkarını savunan siyasetin sorun çözecek dermanı kalmadı. İki kriz birleşmiş işçiler üzerinden çıkış arayıp, krizleride üzerine yıkmanın derdindeler. Bu dertlerinde muvaffak olmaları için önlerine sorun çıkaracak bir sendika da yok.

Seçim sürecini hatırlayalım. Tanzim satışları ve kuyrukları, krizin ve ülkedeki minimum sorunlarda dış mihrak arayışları, beka sorunuyla idare edincilik birbirini izledi. Bütün kaynakları sermayenin hizmetine açan hizmetkar siyaset, bugünde sermayenin sorunlarına çare arıyor. Kıdem tazminatının patronların lehine düzenlemesi dışında yeni bir şey yok. İşçi sınıfının temel hakkı olan kıdem tazminatını sermaye sınıfının lütfuna bırakmak istiyorlar.
İşçi sınıfı hali hazırdaki haklarına saldırının dışında alım gücündeki düşüşlede krizi günlük hayatında daha fazla hissediyor.

Kriz, dövizdeki dalgalanmadan ötesi, mutfaktaki dalgalanma alım gücünün gün ve gün düşmesi, işsizlikteki rekor artışlar, krizin bu tarafındaki saldırıyı göğüsleyecek kitle örgütleri ve sendikaların radikal söylemler geliştirip, pasif pratikler sergilemesi bu alandaki boşluğu gösteriyor.

Şimdi değilse ne zaman sendikalar bu duruma müdahale edecek? Yani örgütlenecek. Disk bir ihtiyacın sonucu kurulmuştu. İşçi sınıfı iktisadi hakları için mücadele ederek kazanması gereken bir süreçten geçerken, gerçek sendika gerekliydi. İçinden geçtiğimiz bu süreç, sorun tespiti yapıp, bunu beyan ederek sendikacılık yapılamayacağı bir dönemdir.

Ekonomik kriz işçi sınıfının hayatını daha zor bir hale getirdi. Zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Gıda enflasyonu yükselişte, ekonomi bakanı Albayrak pembe tablolar çizmeye çalışsa da, resmi rakamlarda bu tabloyu yalanlıyor.

Kriz devam ederken işçiler, yakıcılıkla gündelik sorunlarını çözecek sendikalar ararlar. İşçiler aynı zamanda gelecek kaygılarını çözecek siyasete bu dönemde kulak kabartır.
Gerçek bir işçi sınıfı partisi ve gerçek bir sendika hem bugünün hemde yarının sorunlarını çözmek için zorunlu görünüyor.