Çocuk işçilikle mücadele yılı ilan edilen 2018’de, 62 çocuk işçi iş cinayetinde yaşamını yitirmiş. Bir anne meselenin özünü çok basitçe açıklamış. “Benim çocuğum kar hırsı yüzünden öldü.” Çocuk işgücünün maliyetinin düşüklüğü patronlar tarafından tercih sebebi oluyor. İşgücünden kısmak isteyen patron ürettiği mal veya hizmetin çalışma koşullarından da kısarak daha fazla kar elde etmek istiyor. Bunun sonucu da asgari ücret, azami kar olarak karşılığını buluyor. Çocuk işçiliğe kılıfta çıraklık, zorunlu stajyerlik gibi başlıklarda tanımlanıp cezai hükümlülükten kurtulmuş oluyorlar.

Bu sorunun üzerine eğilip sosyal projeler geliştirmek, ne çocuk işçiliği engelliyor, ne de çocuk işçilerin iş cinayetlerinde ölmelerini engelliyor. Zaten hükümetin de kaygısı bu değil.

Hükümet resmi çocuk işçi sayısını açıklamıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2 milyona yakın çocuk işçi var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 yılını çocuk işçilikle mücadele yılı ilan edip, Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB arasındaki protokolle meslek liselerini patronların ihtiyaçları doğrultusunda belirleneceği atölyeler kurulması, müfredatın da bu yönde şekillendirileceği belirtilmiştir. Hemen akla bu ne perhiz be ne lahana turşusu sözü geliyor.

Çocuklar neden çalışıyor?

Yoksulluk ailede çocuklarında çalışmasını zorunlu kılıyor. Akşama tencere kaynayacaksa ailede çalışabilecek durumda olan herkesin çalışması gerekiyor. Kısacası eğitim meselesi değil, yoksulluk meselesidir çocuk işçilik. Devlet okullarındaki eğitimin bile aileye getirdiği ekonomik yük, çocukları bazen hiç okula gidememeye, bazen de hem çalışıp hem de okumak zorun da bırakıyor. 23 Nisan’da bazı çocukları okula, bazı çocukları işyerine gönderen aşağıda Cumhurbaşkanının ifade ettiği ekonomik modeldir.

Son seçimlerden sonra Erdoğan’ında balkon konuşmasında belirttiği gibi, serbest piyasa ekonomisinden taviz vermeden yollarına devam vurgusu, yoksulluğun devamı, patronların karının garantisidir. Bu koşullarda yoksulluk sona ermedikçe, çocuk işçilik de sona ermeyecektir.