Türkiye, Dünya fındık piyasasının yüzde yetmişini tedarik ediyor. Geçenlerde kınder, nutella ve birçok çikolata ticareti yapan Ferrero grubun çocuk işçi çalıştırmasına yönelik eleştirilere verdiği yanıt aileleri çocukları çalıştırmak istiyor oldu. Ferrero grubun yıllık cirosu 9 milyar Avro’yu aşıyor. Türkiye’de fındık piyasasında hatırı sayılır bu şirketin çocuk işçilik konusunda aileleri hedef göstermesi ve kontrolü sağlayamadıklarını söylemesi gerçeği gizlemeye çalışma gayretidir. Türkiye’de 2 milyon çocuk işçinin olduğu ve bunlarında 400 bininin mevsimsel işlerde çalıştığını biliyoruz. Bu gerçeği de bugünkü sistemde hiçbir yasal düzenleme çözemez.

Fındık bahçelerinde günde 12 saati aşan çalışma süreleri, barınmakta yaşadıkları sorunlar ve aldıkları ücretin bir kısmını da dayı başına veriyor olmaları, bütün aile fertlerinin çalışıp işsiz kaldıkları zamanda kazandıkları parayla geçimlerini sağlama mecburiyetinde bırakıyor.
Ferrero’nun fındık alımlarında ücreti artırıp, fındık bahçelerinde ailelerin çocuklarını çalışmak zorunda bırakmaması yapılabilir bir durumken, çocuk işçiliğin ortadan kaldırılmasında milyonda bir önem teşkil eder.

Çocuklar bu ürünlerin hep müşterisi hem de üreticisi oluyor. Bu durumdan maksimum kar elde eden patronları ilgilendiren işin tamda burasıdır.
Evet, genç, çocuk, yaşlı yediğimiz her lokmayı üretiyoruz. Aynı zamanda tüketip her koşulda patrona kazandırıyoruz.

Çocuk işçiliğinde oluşan duyarlılıkta bir şirketi hedef tahtasına oturtmak yetmez, bütün şirketlerin sorumluluğu var. Çocukların fiziki, psikolojik gelişimlerinin düzgün bir şekilde sağlanabilmesi için yapılacak birçok şey var.

İşe başka bir düzen mümkün diyerek her yaşta işçilerin örgütlenmesiyle başlayabiliriz.