Baskı ve soruşturmaların hedefindeki Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılarak gazetenin bir günlük yayın yönetmenliği görevini üstlenen isimler hakkında gazetede çıkan haberler nedeniyle "örgüt propagandası" yaptıkları iddiası ile Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giden, TİHV Başkanı ve Evrensel gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu, Cengiz Boysoy, İhsan Eliaçık, Beyza Üstün savcılıkta ifade verdi. 

DİHA’nın haberine göre, savcılık, Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun örgüt propagandasını yaptığını iddia ederek tutuklanmaları talebi ile mahkeme sevk etti. 

Savcılık sorgusunda Önderoğlu, 20 yıllık gazetecilik yaptığını ve mesleki dayanışma yaptığını belirterek, herhangi bir siyasi ayrım yapmaksızın herkesimden gazeteci ile dayanıştığını belirtti. Önderoğlu, “25 Temmuz 2015’de Başbakan Davutoğlu’nun gazetelerin genel yayın yönetmenlerine toplayarak mutabakata varması sonrasında Güneydoğu’da yaşananlara dair medyanın editöryal çizgileri radikal bir şekilde müdahale gördü. Bu kapsam haricinde yayın yapanlar ise terörle mücadele kanunun muhtelif maddeleri üzerinden orantısız müdahale maruz kaldı” dedi. 

Ahmet Nesin de, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında destek olmaya gittiğini belirtti savcıya. 

Şebnem Korur Fincancı da gazete ile her zaman dayanıştığını belirterek, gazetede yayımlanan haberlerden ve içeriklerden haberdar olduğunu söyledi. 

Beyza Üstün de, halkın haber alma hakkı kapsamında tüm haber içeriklerine katıldığını belirterek, gazetecilik dayanışmasına her zaman katılacağını söyledi. İhsan Eliaçık ve Cengiz Boysoy da, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında dayanışma nöbetine katıldıklarını beyan etti. 

Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun “örgüt propagandası” yaptığını iddia eden savcı, bu kişileri tutuklama talebi ile nöbetçi mahkemeye sevk etti. 

Tutuklandılar 

Prof. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla tutuklandı.

PolitikYol