İstanbul’da Özgür Gündem Gazetesi’nin merkez bürosunda bir araya gelen gazeteciler, nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası çerçevesinde görev aldıkları için tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin’le ve Özgür Gündem ile dayanışma içinde olduğunu açıkladı. 

Özgür Gündem’in merkez bürosunu ziyaret eden gazeteciler, burada yaptıkları açıklama ile gazetenin nöbetçi yayın yönetmenliği için görev almaya hazır olduklarını belirtti. 

Gazetecilerin dayanışma ve destek ziyaretinin ardından gazeteci emek-meslek örgütleri, insan hakları örgütleri, toplumsal muhalefet bileşenleri Özgür Gündem önünde bir araya geldi. Basın açıklamasında faşizme karşı mücadele ve dayanışma vurguları öne çıktı. 

Gazetecilik emek-meslek örgütlerinin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin ve insan hakları örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında tutuklanan üç genel yayın yönetmeninin resimleri, serbest bırakılma taleplerinin dövizleri ve Özgür Gündem gazeteleri taşındı. Sloganlarda faşizme karşı direniş ve dayanışma vurguları öne çıktı. 

Ankara‘da da Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasına karşı TİHV’de bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 

TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı yaptığı açıklamada, Fincancı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğinde “Sadece ülkemiz için değil tüm dünya için hayatını işkencenin önlenmesi ve insan hakları ihlallerinin son bulmasına adayan sevgili başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı tutuklama girişiminin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?” diye sorduklarını hatırlattı.

PolitikYol