Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, 18 gündür gözaltında tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon için dayanışma çağrısında bulundu. Açıklamaya Diyarbakır’da çalışan gazetecilerin yanı sıra DİSK Basın İş Sendikası Yönetim Kurulu’ndan Aydın Nadir de katıldı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi adına açıklama yapan Hakkı Boltan, Mathias Depardon’un fotoğrafçı ve belgeselci olduğunu hatırlattı. Boltan, Depardon’un National Geographic için Hasankeyf’te fotoğraf çekerken gözaltına alındığını hatırlatarak şöyle dedi:

“Mathias Depardon, Hasankeyf’in baraj suları altında kalmasını konu alan bir çalışma yaparken gözaltına alındı. Emniyette ve savcılıkta sorgulandı ve hakkında hiçbir şey bulunmadı. Buna rağmen Gaziantep’e, sınırdışı etme merkezine götürüldü. Depardon ile hiçbir şekilde iletişim kurulamıyor. Ancak bir süredir açlık grevine başladığını öğrendik. Gazeteciliğin suç olmadığını ifade ederek, Depardon ile diğer tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Hakkı Boltan, yabancı gazetecilere yönelik baskıların, Türkiye’de yaşananların dünyada duyulmasının istenmemesinden kaynaklandığını ve iktidarın basına yönelik bu uygulamaları nedeniyle Türkiye’nin marjinal bir ülke durumuna getirildiğini söyledi.

MAYIS AYINDA 5 GAZETECİ TUTUKLANDI

Basın açıklamasında konuşan Hakkı Boltan, “Halen 169 gazeteci tutuklu bulunmaktadır” dedi. Boltan Mayıs ayında 13 gazetecinin gözaltına alındığı, 5 gazetecinin de tutuklandığı bilgisini de verdi.

DİSK Basın İş Sendikası adına konuşan Aydın Narin ise gazeteci arkadaşlarının serbest bırakılması için mücadele edeceklerini kaydederek, “Gazeteciler içeride tutsakken biz de özgür değiliz” dedi.