Cumartesi, Nisan 13, 2024

Özgür Çelik: İstanbulluları seçimin her aşamasında bilgilendireceğiz

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, seçim günü İstanbulluları ‘her aşamada bilgilendireceklerini’ söyledi.

Çelik, yerel seçime son iki gün kala seçim güvenliğiyle ilgili bir kez daha konuştu.

ANKA’ya konuşan Çelik, şunları dedi:

  • Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na karşı İstanbul’da yoğun bir ilgi var. İstanbul’u yeniden kazanacağız. 39 ilçede güçlü bir iddia koyuyoruz. 14 olan CHP’li belediye sayısını 28’e çıkartacağız. Meclis çoğunluğunu sağlayarak İstanbul’daki bütün engellemeleri ortadan kaldıracağız.
  • Üç aydır sandık güvenliğiyle ilgili çok etkili bir çalışma süreci yürütüyoruz. Henüz daha sandık konusuna gelmeden önce seçmenlerle ilgili şöyle bir çalışma yaptık. 4 Ocak’la 20 Ocak arasında seçmen listeleri İstanbul’da askıya çıktı.

‘İtirazlarla 4 bin 324 seçmen eski adreslerine geri gönderildi’

  • Biz, eğer bir hanede 10’dan fazla kişi yaşıyorsa veya bir hanede ikiden fazla soyisimli insan yaşıyorsa, 39 ilçemizde o haneleri ziyaret ettik. Komşularımızın kapısını çaldık. ‘10’dan fazla seçmen görünüyor. Birden fazla soyisim görünüyor hanenizde. Bu seçmenler burada yaşıyor mu’ diye sorduk. Tespitlerimiz sonucu 18 bin 137 seçmene İstanbul’da ilçe seçim kurullarına itiraz ettik. İtirazlarımız sonrası ilçe seçim kurullarında 4 bin 324 seçmen eski adreslerine geri gönderildi. 10 Ocak’tan itibaren sandık güvenliği çalışmalarımızı başlattık.
  • Okul sorumlularımızı, kat sorumlularımızı, avukatlarımızı, bilişim sorumlularımızı, sandık görevlilerimizi belirlemeye başladık. Eğitimlerimizi başlattık. İstanbul’da 865 oturumda sandık görevlilerimize eğitimler verdik. Okul kat sorumlularımıza İstanbul’un üç bölgesinde ayrı ayrı eğitimler verdik.

‘Her okulda avukatlarımız olacak’

  • 1980 okulda, her okulda avukatlarımız olacak. Avukatlarımıza eğitimler verdik. Bilişim sorumlularımızla toplantılarımızı yaptık, eğitimler verdik. İstanbul’un 39 ilçesinde, her sandıkta sandık görevlilerimiz olacak; okul sorumlularımız, kat sorumlularımız, bilişim sorumlularımız, avukatlarımız olacak.

Veri girişi nasıl olacak?

  • Özellikle veri girişi konusunu detaylı bir biçimde anlatmak isterim. Çünkü biliyorsunuz, bazı ajanslar, rakibimiz olan siyasi partiyi çok yüksek bir yerden göstererek yayın yapmaya başlıyorlar. Öncelikle oylar kullanıldı. Sandıklar açıldı. Oylar sayıldı ve oylar, ıslak imzalı tutanaklara işlendi. Daha ıslak imzalı tutanak okuldayken okul bilişim sorumlularımız giriş yapmış olacaklar. Okul bilişim sorumlularımızın girdiği verileri biz il merkezimizden bir ekrandan görüyoruz. Sonra ıslak imzalı tutanaklar ilçe binalarına gidiyor. Her ilçede seçim sonuç giriş sorumlularımız var.
  • Sandık sayısına göre 20, 30, 40 bilgisayarla ilçe binalarımızda seçim sonuç giriş sorumlularımız, ikinci girişleri yapacak. İkinci ekranda ilçe binalarından girilen verileri göreceğiz. Ayrıca İstanbul Gönüllüleri de büyükşehir belediyesinin sonuçlarına girecekler. Üçüncü ekrandan İstanbul Gönüllüleri’nin verilerini göreceğiz. Sonra YSK’nın verilerini çekerek dördüncü ekrandan YSK verilerini, bizim daha önce giriş yaptığımız verilerle karşılaştıracağız.
  • Eğer bu dört ekran arasında bir uyuşmazlık varsa sistem, alarm vererek bizi uyarmış olacak ve hatalı giriş yapılan sandıklara hızlıca ıslak imzalı tutanaklarla itiraz edeceğiz. Yani İstanbul’un 39 ilçesinde hem sayım döküm aşamalarını hem verilerin girişini dört ekrandan takip ederek İstanbulluları seçimin her aşamasında bilgilendirmiş olacağız.”
  • Bütün İstanbul’da belediye başkan adaylarımız, İstanbul’un 39 ilçesini halkçı belediyecilikle tanıştıracaklar. Belediye başkanlarımıza, adaylarımıza destek vermeye davet ediyorum. Biliyorsunuz, 2019’dan beri Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun birçok hizmeti meclis çoğunluğu kullanılarak engellenmeye çalışıldı. Bir bölümü engellendi. Bütün engellemeleri ortadan kaldırmak için de meclis üyesi adaylarımıza, İstanbulluları güçlü bir destek vermeye davet ediyorum.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER