Türkiye, basın özgürlüğü indeksinde hızla gerilerken, geçtiğimiz hafta özgür basına vurulan darbeleri derledik. 

TÜRK ASILLI HOLLANDALI GAZETECİ CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN GÖZ ALTINA ALINDI

Hollanda’nın prestijli gazetelerinden Metro’da köşe yazarlığı yapan Ebru Umar, Twitter hesabındaki paylaşımının ardından, Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için Twitter hesabı üzerinden dediği ve geçen hafta gazetesinde yazdığı makalede Erdoğan’ı ‘diktatör’ diye tanımladığı öne sürülen yazar Ebru Umar, polise gelen talimatla 23 Nisan’da Kuşadası’nda gözaltına alındı. Umar, geceyi Kuşadası Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği’nde geçirdi. Polisin gözaltı işlemi için gelişi ve hastaneye götürülüşünü Twitter hesabından duyuran Ebru Umar, dün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alınan Ebru Umar, tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.  

Babası Hollandalı annesi Türk olan, Türkiye ve Hollanda çifte vatandaşlığı bulunan Ebru Umar için meslektaşları seferber oldu. Gözaltına alınmasının uluslararası haber ajanslarında da duyurulmasının ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Umar ile sürekli irtibat halinde olduklarını açıkladı. Hollanda’nın İzmir Fahri Konsolosluğu da Umar’ı savunması için CHP Kuşadası İlçe Başkanı avukat Nail Özazman’ı görevlendirdi.

DİHA MUHABİRİ BİLAL GÜLDEM TUTUKLANDI

Dicle Haber Ajansı muhabiri Bilal Güldem, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla göz altına alındı. Güldem ifadesi alındıktan sonra nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. DİHA’nın tutuklu muhabir sayısı 9’a yükseldi.

YUNAN FOTO MUHABİRİ GİORGOS MOUTAFİS ÜLKEYE ALINMADI


Hürriyet’in haberine göre Bild, Reuters, Newsweek, CNN gibi basın kuruluşlarında çalışan Yunan foto muhabiri ülkeye alınmadı. 23 Nisan akşamı Türkiye’ye gelen Moutafis, buradan Libya’ya geçecekti. İstanbul Havaalanı’ndan ülkeye sokulmayan muhabir, Atina’ya sınır dışı edildi. 

Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Moutafis Bild Gazetesi’ne “pasaport kontrolü sırasında emniyet yetkilisi ismimim listede olduğunu belirterek Türkiye’ye girişimin yasak olduğunu bildirdi. Geceyi burada geçirdim, ifadem alındı. Geceyi havaalanında bir odada geçirdim. Neden listeye adımın alındığı ile ilgili kimse bana bilgi vermedi” açıklamasını yaptı.  

Moutafis, "Daha altı ay öncesine kadar İstanbul’a rahatlıkla gelebiliyordum. Bu süre içinde ne oldu anlamış değilim" dedi.