Mersin’de 5 yıl önce okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgelerinden biri haline gelen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan anıldı. 

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015’te bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan katledilişinin 5’inci yıl dönümünde anıldı.

Özgecan Aslan’ın annesi ve babası kızlarını hala unutamadıklarını dile getirdi. Olayın acısını ilk günkü gibi çektiklerini söyleyen Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan, 5 yılın kolay geçmediğini belirtti.

“Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi”

Kızlarının öldürülmesinin ardından ailecek öldüklerini ifade eden Aslan, Türkiye’nin kadına şiddet konusunda sınıfta kaldığını belirtti. Aslan kızının aklından çıkmadığını belirterek “Olan kızıma oldu. Kadınlara, çocuklara oldu. Herkes hayatını yaşıyor. Bir saat dahi onu düşünmeden, anmadan geçmiyor. Biz ailecek öldük. Olaydan sonra çok kötü ve art niyetli, kalbi kara çok sayıda insanla karşılaştık. Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi. İlaç kullanıyorum. O kadar zor durumdayım ki. Buna rağmen olayın olduğu dönemde yanımızda olan birçok insan şu anda yanımızda değil. Herkes bizi kendi düşüncesine göre, kafasındaki fikirlere göre yargılıyor. Bu çok yanlış”dedi.

Anne Songül Aslan ise “Her an düşünüyorum ve hep aklımda. Kadın şiddeti son bulsun. Devlet büyüklerimizden bu konunun üzerinde durmalarını istiyorum. Başka canlar yanmasın. Allah kimsenin başına vermesin. En kötü felaket bu. Çok zor” sözleriyle duygularını ifade etti.