Cumartesi, Haziran 22, 2024

Özel’den Erdoğan’ın Muhsin Şentürk’ü atamasına tepki: Diyalog ve normalleşme anlayışına uygun değil

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk’ü Yargıtay başsavcısı olarak atamasına tepki gösterdi.

Şentürk, 35 tur sonuçsuz geçen Yargıtay seçimlerinde ‘tıkanmanın giderilmesi için’ 10 Mayıs’ta adaylıktan çekilmişti.

Daha sonra da başsavcılığa adaylığına koyan Şentürk, 13 Mayıs’taki oylamada en yüksek oyu alan beş adaydan ikinci olmuştu.

Erdoğan, üyelerden güven oyunu alamayan Şentürk’ü dün Yargıtay başsavcısı olarak atadı.

Şentürk’ün başındaki 3’üncü Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Gezi hükümlüsü TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılmasına dair kararını uygulamayıp, ihlal oyu kullanan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

‘Nasıl normalleşecek bu ülke?’

Bugün İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’yla İYİ Parti genel merkezinde görüşen Özgür Özel, konuya ilişkin şunları söyledi:

  • Atama maalesef 31 Mart’tan sonra gelişen diyalog ve normalleşme anlayışına uygun değildir. Sayın Erdoğan, sayın Meclis başkanı her fırsatta yeni anayasadan bahsediyorlar. Ben de “Mevcut anayasaya uyun, ondan sonra yeni anayasa isteyin” diyorum.
  • Ee şimdi, anayasaya uymamanın başkahramanını en çok oyu da almadığı halde dün gece yarısı atıyorsunuz. Anayasa ihlalinin sembol ismini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı atıyorsanız, demek ki siz mevcut Anayasa’yı ihlalde ısrarcısınız demek. Nasıl normalleşecek bu ülke?

‘Bugüne kadar Erdoğan’ın nepotizm konusunda bir irade gösterdiğini görmedim’

  • (Erdoğan’ın muhalefete nepotizm suçlaması yöneltmesi) Ben Sayın Erdoğan’ın partisinde yüzlerce, binlerce nepotizm vakası biliyorum. Hepiniz biliyorsunuz, gazetelerde sayfa sayfa yer alıyor. Bu öyle bir şey ki, birisi milletvekili yapılmıyorsa, kardeşi bilmem nereye bilmem ne atanıyor.
  • En üst atamalardan büyükelçi atamalarına kadar AK Parti’de bugün isteyin, yarın bu saate kadar 1000’den fazla akraba ataması görülür. Ben bugüne kadar Sayın Erdoğan’ın bu konuda bir irade gösterdiğini hiç görmedim. Çoğunun altında Erdoğan’ın imzası var.
  • Ben duyduğum her vakayı bizzat izliyorum, takip ediyorum. Gerekirse kendim görüşüyorum ve o atamaları geri aldırıyorum.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER