Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında 2.5 milyar TL’yi aşkın bir ödemenin yapılması bekleniyor.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin yapımını ve işletmesini üstlenen Otoyol Yatırım AŞ ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 2019 yılı garanti ödemesine ilişkin görüşmelere başladı.Ödeme tutarı için 2019 yılı ocak ayı dolar kuru esas alınacak. Garanti sınırının altında kalan araç ile kur çarpılacak, işletmeciye ödenecek tutar belirlenecek.

Otoyol Yatırım AŞ’ye 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında yaklaşık 2.5 milyar TL’yi aşkın bir ödemenin yapılması bekleniyor. Görüşmeleri takip eden kaynaklar, Habertürk’ün sorusu üzerine, ödenecek tutara ilişkin ‘mutabakat zaptı’nın henüz imzalanmadığını belirterek, “Görüşmeler sürüyor” dedi.

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapıldı

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, özel sektör tarafından yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Bu projelerde araç geçiş bedelleri döviz olarak belirlendi.Devlet, bu projelere belli sayıda araç geçiş garantisi verdi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor.