Amasya’da Mehmet Paşa Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan olan Abdussemat Arslan derste kullandığı “Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” ifadesinin ardından, disiplin yönünden "Kınama" cezası ile tecziye edildiği ve idari yönden ise görev yaptığı okuldan alınarak Merzifon ilçesindeki bir okulda görevlendirildiği öğrenildi. 

Ortaokul öğretmeninin sınıfta "Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür", “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız” gibi ifadeler kullandığı da iddia ediliyor. Okul müdürünün ise öğretmene soruşturma açmaktan kaçındığı ve soruşturma açılmasını engellediği de iddialar arasında yer alıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bu konuyla alakalı olarak Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu’nuın önergesinde şu şekilde:

-Amasya’da Mehmet Paşa Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan olan Abdussemat Arslan’ın derste "Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür" “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız”, “Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” ifadelerini kullandığı iddiası doğru mudur?

-Okul Müdürünün “Ben ne soruşturma açtım ne de inceleme başlattım. Öğretmen masum, bir suçu yok. Bu olayın üzerine gidersek diğer öğretmenler de artık ders anlatırken ağzından bir şey kaçırmamak için rahatsız olacak. Bütün toplumu kucaklayıp, kazanmamız lazım.’’ diyerek soruşturma açılmasını engellediği iddiası doğru mudur?

-Söz konusu kişinin mezhep ve cinsiyet ayrımcılığını savunduğu ve bu yönde propaganda yaptığı ayrıca Okul Müdürünün soruşturma açılmasını engellediği iddialarının açıklığa kavuşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılmış mıdır?

-2004-2015 yılları arasında derslerde mezhep ve cinsiyet ayrımcılığı ve propagandası yapıldığına dair Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilen şikayetlerin sayısı nedir?

-Milli Eğitim Bakanlığı kendisine iletilen kaç şikayet hakkında idari soruşturma başlatmıştır?

-İdari soruşturmalar sonrası verilen disiplin cezalarının dağılımı nedir?

-Devlet okullarında yani kamu alanlarında "Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür" “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız”, “Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” ifadelerini veya ifadelerinden birini kullanan kişilere Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulaması gereken idari ve yasal müeyyideler nelerdir?