Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı bugünkü yazısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve kitlesel destek bulan Adalet Yürüyüşü’nü ele aldı.

Bursalı “İktidar yürüyüşü: 20 aylık dönem için düşünceler” başlıklı yazısında “Yönetimin sinirliliği, yürüyüşün toplumdan destek bulmasıyla ilişkilidir, diyebiliriz” derken yürüyüşün, referandumun Hayırcı güçlerini canlandırdığını, daha doğrusu bu güçlerin canlı ve ayakta olduğunu anımsattığını dile getirdi.

İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ

“Kendiliğinden oluşan Hayır ‘cephesi’nin önümüzdeki seçimlere kadar uzun ince bir yolu var” diyen Bursalı Adalet Yürüyüşü’nün, bir “İktidar Yürüyüşü” kapsamında düşünülmesi gerektiğine dikkat çekiyor:

Kendiliğinden oluşan Hayır “cephesi”nin önümüzdeki seçimlere kadar uzun ince bir yolu var.

Dünkü yazımda Adalet Yürüyüşü’nün bu bakışa sahip oması gerektiğini belirtmiştim. Adalet Yürüyüşü’nün, bir “İktidar Yürüyüşü” kapsamında düşünülmesi gerekir.

 Bunun bir işaret fişeği.

Şunun şurasında yerel seçimlerin yapılacağı Mart 2019’a 20 ay kalmıştır.

Başarı ancak yoğun bir emek, müthiş bir çalışkanlık, çok iyi bir strateji ile kazanılablir.

Ağacın altına yatıp armudun ağzına düşmesini bekleyenlerin bulabileceği hiçbir şey yoktur. Zaten “kurulu partilere” bir tepki ve tabanda yeni arayışlar var.

20 AYLIK PROGRAMINIZ VAR MI?

Yazısında Kılıçdaroğlu’nun yeni bir dil ve çıkış yakaladığını söyleyen Bursalı bunun ancak 2019’a yönelik genel bir programın ve stratejinin parçası olursa kalıcı olabileceğini; Adalet Yürüyüşü ile iktidar yürüyüşü bütünleştirilmesi gerektiğini vurguluyor:

Kılıçdaroğlu, yeni bir dil ve çıkış yakaladı.

Bu ancak 2019’a yönelik genel bir programın ve stratejinin parçası olursa kalıcı olabilir; Adalet Yürüyüşü ile iktidar yürüyüşü bütünleştirilmeli.

 Umarım partinin içinde, kenarında, dışında örgütlü olarak bu planlama üzerinde kafa yoranlar vardır.

Yürüyüş, Maltepe Cezaevi’nde veya bir başka yerde yüz binlerce kişinin toplanmasıyla biterse, enerji boşa savrulmuş olur. Yürüyüş, bu anlamda bir enerji toplama olmalı; önce 20 aylık arkasından bir 7 aylık daha yoğun emekle birleşmeli. Bir deşarj hali, güç gösterisi hali yanlış olur.

Yerel seçimler belki de hepsinden önemlidir.

Referandumda 17 büyük şehir hayır demiştir.

Herhalde akla gelen ilk şey, bu 17 kenti iktidarın elinden kesin almak ve bunlara yenilerini eklemektir.