Çarşamba, Nisan 17, 2024

Ordu’da İYİ Parti adayına teşkilattan itiraz

31 Mart 2024 yerel seçimleri yaklaşırken, İYİ Parti Ordu’da AK Parti Ordu Kurucu İl Başkanı ve eski Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz’ı aday gösterdi. İYİ Parti teşkilatından Yılmaz’ın adaylığına ‘teşkilatta emek harcayanlar ne olacak?’ itirazı geldi. 

Yerel seçimler için aday adaylarını ardı ardına açıklamaya devam eden İYİ Parti’de Ordu sancısı yaşandığı iddia ediliyor. İYİ Parti’nin Ordu’da uzun süredir teşkilatlandığını ve teşkilat içinde öne çıkabilecek adaylar olduğunu savunan partililer, Yılmaz’ın adaylığı nedeni ile genel merkeze itiraz ediyor. Genel merkeze iletilen itirazların İYİ Parti lideri Meral Akşener’e de iletildiği ve Akşener’in “Yakında oradaya gideceğiz” dediği belirtiliyor.

Partililer özellikle Yılmaz’ın geçmişte soruşturmalara konu olmasının da partiye kentte yük olacağı belirtiyor.

Enver Yılmaz, 13 Eylül 2018’de, AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş ile ilgili Twitter hesabından paylaşımlarda bulunmuştu. Yılmaz, Kurtulmuş’un 8 yıl önce, HAS Parti Genel Başkanı olduğu dönemde, AKP’yi eleştirdiği videoyu şu notla paylaşmıştı:

“‘Aramızda gizli ve sinsi AKP’liler olabilir’ demişti. Yıllar sonra haklı olduğu ortaya çıktı. Geldiği yere bakılırsa en gizli ve sinsi kendi çıktı. ‘Edebinizi takının’ diyerek partimize parmak sallayan, en ağır hakaretleri hiç çekinmeden sıralayan kişinin 8 yıl önceki sözleri. Demek ki ne oldum değil, ne olacağım demeli.”

Öte yandan Ordu’da, 23 Temmuz 2017 tarihinde düzenlenen Aybastı Perşembe Yayla Şenliği’nde, dönemin Ordu Emniyet Müdürü Suat Çelik ile Enver Yılmaz arasında protokol tribününde kavga çıkmıştı. O dönem Kültür ve Turizm Bakanı ile Ordu Milletvekili olan Numan Kurtulmuş, kavganın arasında kalarak, şenliği terk etmişti.

Numan Kurtulmuş ile Enver Yılmaz arasında bu olay nedeniyle küskünlük yaşandığı öne sürülmüştü. Emniyet Müdürü Suat Çelik, kendi isteğiyle Ordu Emniyet Müdürlüğü’nden ayrılıp, merkeze gitmiş ardından da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’na atanmıştı.

Enver Yılmaz, Kurtulmuş ile ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımları yaklaşık 1 saat sonra kaldırmıştı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in yaşanan gelişmeler üzerine 29 Ocak’taki Ordu ziyaretinde bu konuda mesajlar vereceği ve sorunu çözmeye çalışacağı söyleniyor.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER