Cuma, Ağustos 12, 2022

Önder: Milletvekilleri için operasyon hazırlığı yapılıyor

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara’da parti üyelerine yapılan gözaltı operasyonuna tepki gösterdi. Gözaltıları “Seçilmişlerden önce hazırlık” olarak yorumlayan Önder, Mehmet Ağar’ın darbe komisyonundaki sözlerine ilişkin de “‘Ben masayı doğru bulmuyorum’ diyerek müzakere aşamasını savaş aşamasına getirenler yarın öbür gün dilerim ki Meclise gelip günah çıkarmak zorunda kalmasınlar” dedi.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, dün Ankara’da parti üyelerine yönelik yapılan ev baskınları ve gözaltlılara tepki gösterdi. HDP Genel Merkezinde yapılan açıklamaya HDP yönetici ve üyelerinin yanı sıra gözaltına alınanların aileleri de katıldı. Burada konuşan Önder, siyasetçilere yönelik saldırının Ankara ile sınırlı olmadığını ve iktidarın demokratik siyaset alanını yok etmek için HDP ve onun dostlarına yönelik imha operasyonun Ankara ayağının gerçekleştiğini ifade etti. Ankara’da yapılan gözaltı operasyonunun ayırt edici bir özelliği olduğunu belirten Önder, “Rojava Derneği bölgede yaşanan insani trajediye cevap olmak için yoksul halk ile paylaşım yapan bir sivil kuruluştur. Buna da yönelmeleri, iktidarın Ortadoğu’da A planı B planı dediği Kürt burada varolmasın yaklaşımının en kristalize örneklerinden biridir. Gözaltına alınan il ve genel merkez yöneticileri ve çalışmalarının iktidar için affedilmez suçları daha var. Son iki seçim kampanyasında canla başla çalışan arkadaşlarımızdan olmalarıdır”dedi.

SES ÇIKARACAK KİMSE KALMASIN İSTİYORLAR

Önder, kendilerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların nedenlerinden birinin de milletvekillerine yönelik bir operasyonun hazırlığı olduğunu dile getirdi. Seçilmişlerin cezaevine atılması durumunda ses çıkaracak kimsenin kalmaması için de bu operasyonların yapıldığını ifade eden Önder, bir kişi kalsa bile boyun eğmeyeceklerini söyledi.

‘AĞAR’IN SÖZLERİNİN BİR ANLAMI YOK’

Sırrı Süreyya Önder, gazetecilerin Mehmet Ağar’ın Meclis Darbe Girişimi’ni Araştırma Komisyonu’nda “Solcular konusunda yanıldık. Eğer düz ovada siyaset görüşümüz dikkate alınsaydı sorunlar bu noktaya gelmezdi” sözlerine ilişkin sorulan soruya yanıt verdi. Bu sözlerin retorik sözler olarak kaldığını belirten Önder, bunun bir anlam taşıyabilmesi için cezasızlık anlayışının bırakılarak sorumluların yargılanması gerektiğini söyledi. Meclis Araştırma Komisyonu’nun hukuki bir yetkisinin olmadığını ifade eden Önder, günah çıkarma veya bir anlam için bile demokratik bir yüzleşme gerektiğini dile getirdi. Önder, “Düz ovada siyaset meselesine gelince, bundan daha ötesi yapıldı. Sayın Öcalan’ın siyaset yapacağı noktaya gelince, iktidarın bundan öteye geçmeyeceği görüldü. ‘Ben masayı doğru bulmuyorum’ diyerek müzakere aşamasını savaş aşamasına getirenler yarın öbür gün dilerim ki Meclis’e gelip günah çıkarmak zorunda kalmasınlar. Umarız ki, geri dönüşün bütün kapıları ve duygu kapılarını kapatacak bir düzeye ulaşmadan bu yoldan dönülür. Demokratik kamuoyuna büyük sorumluluklar düşüyor”diye konuştu.

(Evrensel)

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
49,318TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER