Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Omicron’un alt varyantı BA.2, 10 ülkede baskın hale geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsünün Omicron varyantının alt varyantlarından ‘BA.2’nin şu an 10 ülkede baskın hale gelerek vakaların çoğunluğunu oluşturduğunu açıkladı.

Örgütün sitesinde yayımlanan haftalık Covid-19 güncellemesi raporunda küresel düzeyde vakalar, Omicron ve alt varyantlarına dair son durum incelendi.

Rapora göre 7-13 Şubat’ta küresel Covid-19 vaka artış oranında bir önceki haftaya göre yüzde 19’luk düşüş görülürken, can kaybı oranları önceki haftaya göre değişmedi.

Son bir haftada dünya genelinde yaklaşık 16 milyon yeni Covid-19 vakası görülürken virüs nedeniyle 75 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Vakalarda en fazla düşüş, DSÖ’nün Güneydoğu Asya bölgesinde gözlemlendi ve bu bölgede son bir haftadaki artış oranı, bir önceki haftaya göre yüzde 37 daha az belirlendi.

Aynı aralıktaki DSÖ’nün ‘Amerikalar bölgesi’nde yüzde 32, Afrika’da yüzde 30, Avrupa’da yüzde 16 ve Doğu Akdeniz bölgesinde yüzde 12 düştü.

BA.2 EN ÇOK GÜNEYDOĞU ASYA’DA YAYILIYOR

Raporda Omicron’un alt varyantlarından ‘BA.2’nin, küresel Covid-19 vaka artışlarındaki payının artışta olduğu da gözlemlendi.

DSÖ’ye bağlı İnfluanza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnisiyatifi’ne (GISAID) gönderilen vaka örneklerine göre ‘BA.2’ alt varyantı Bangladeş, Brunei, Çin, Danimarka, Guam, Hindistan, Karadağ, Nepal, Pakistan ve Filipinler’de Omicron vakalarının yarısından fazlasını oluşturdu.

‘BA.2’nin en çok DSÖ’nün Güneydoğu Asya bölgesinde yayılarak toplam Omicron vakalarının yüzde 44,7’sini oluşturduğu, Amerikalar bölgesinde ise BA.2’nin yayılma oranının yüzde 1’lerde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Raporda ‘BA.2’nin Omicron’a kıyasla daha hızlı yayıldığına dair sınırlı verilerin olduğu açıklanırken alt varyantın insan vücudunu ne derece etkilediğinin henüz bilinmediği kaydedildi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER