Ömer Çelik, basında çıkan darbe söylentileri ile ilgili, “Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevleri kahramanca yerine getiriyor. Suriye’de büyük operasyonlara imza atıyor. Tam da bu dönemde böyle bir söylentiyi gündem yapmak; dışarıya bakması gereken devletin gözünü aklını içe çevirmeye yöneliktir. Bu çok büyük bir iftiradır. TSK demokrasiye bağlılığını gösterdi. Türkiye’nin bundan sonraki istikameti her türlü darbeye karşı gelmektir” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın vekillerle görüşmesi sonrası açıklama yaptı.

Moskova’da Rus heyetiyle gerçekleştirilen görüşmeler hakkında açıklamalarda bulunan Çelik, “İki gün üst üste bu görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin bu konudaki tezi açık ve net. İdlib’de rejim Soçi mutabakatına uygun olarak çekilmezse, gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarının satırbaşları:

MOSKOVA’DA RUS HEYETLE GÖRÜŞME

İki gün üst üste bu görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin bu konudaki tezi açık ve net. İdlib’de rejim Soçi mutabakatına uygun olarak çekilmezse, gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi.

DARBE İDDİALARI

Türkiye’yi ana hedeflerinden saptırmaya yönelik olarak bir yaklaşım olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Devlet kurumları demokrasiye bağlılıklarını göstermiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevleri kahramanca yerine getiriyor. Suriye’de büyük operasyonlara imza atıyor. Tam da bu dönemde böyle bir söylentiyi gündem yapmak; dışarıya bakması gereken devletin gözünü aklını içe çevirmeye yöneliktir. Bu çok büyük bir iftiradır. TSK demokrasiye bağlılığını gösterdi. Türkiye’nin bundan sonraki istikameti her türlü darbeye karşı gelmektir.

Asıl utanması gerekenler, eski vesayet günlerini canlandıracak şekilde açıklama yapanlardır.

KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Biz ondan Türkiye’nin dış politika siyasetini anlamasını beklemiyoruz. “Maşa” gibi ifade kullandıysa aynaya bakarak söylemiştir.