AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği 'AKP-CHP ittifakı'nın kurulmayacağını belirtti: "Ne biz politikalarımızı savunmaktan ne de onlar bizi eleştirmekten vazgeçecek."

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın temaslarının ardından gündeme gelen “MHP’nin siyasette normalleşmenin önünde engel olduğu” iddialarına ilişkin partisinin grup toplantısından yaptığı açıklamada “AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da Altılı Masa’nın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir. Buna rağmen Cumhur İttifakı’na bağlılığımız kararlılıkla devam edecek” ifadelerini kullanmıştı. Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan Çelik, Bahçeli'nin gündeme getirdiği ittifak sözleriyle ilgili şunları söyledi:
  • Ne AK Parti AK Parti olmaktan çıkacak, ne CHP CHP olmaktan çıkacak. Ne biz politikalarımızı savunmaktan vazgeçeceğiz, ne onlar bizi eleştirmekten vazgeçecek, ne de bir ittifak kuracağız.
  • Bizim ittifakımız adı Cumhur İttifakı. Bunun niteliklerinde ve ilkelerinde değişme söz konusu değil. CHP 'Cumhur İttifakı'na katılıyorum, söylediklerimden vazgeçiyorum' demiş değil.
  • Türkiye'nin yukarısında savaş var. Aşağısında büyük bir soykırım cinayeti işleniyor Netanyahu tarafından. Çin-Tayvan geriliminin nereye gideceğini bilemiyoruz. Yunanistan'la olan belli düzeyde gidiyor ama Sırbistan, Kosova, Balkanlar'daki tabloya baktığınızda. Tam ortada Türkiye. Bir siyasette hasım olmamak, düşman olmamak lazım. Siyaseti rekabet alanı olarak görmemek lazım. Birbirimizin cenazesine ve düğününe gidemeyecek hale getirmeyelim siyaseti demiştim. Partilerimiz farklı olabilir, meşreplerimiz, aidiyetlerimiz, kimliklerin farklı olabilir ama hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti demiştim.
Editör: Ece Piroğlu