Cuma, Mayıs 24, 2024

OHAL sırasında 1180 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi, OHAL uygulanan 7 ayda iş cinayetlerinin arttığını belirtti. Rapora göre; OHAL döneminde iş cinayetlerinde yüzde 14 artış yaşandı. OHAL döneminde patronlara önemli düzeyde teşvik sağlandığını kaydedilen raporda, zaten kötü olan çalışma koşulları daha da kötüleştiği kaydedildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, OHAL dönemine ilişkin iş cinayetleri raporunu açıkladı.

İSİG Meclisi, OHAL’in yedinci ayında iş cinayetlerinin durumunu ve buna bağlı olarak işçi sağlığı iş güvenliği hareketinin referandum tavrını açıklayan bir rapor yayımladı.

OHAL koşullarında geçen 7 ayda en az 1180 işçinin yaşamını yitirdiğini belirten İSİG Meclisi, “OHAL ilanı sonrası ilk uygulama, zaten son derece zayıf olan emekçilerin iş güvencelerini koruyan yasaları fiilen ortadan kaldırmak olmuştur. Darbecilerle, darbe girişiminde bulunanlarla alakasız olan binlerce emekçi KHK marifetiyle işsiz kalmış, diğer emekçiler de işsizlik tehdidi ile en temel haklarını dahi arayamaz duruma gelmiştir” diye belirtti.

OHAL döneminde patronlara önemli düzeyde teşvik sağlandığını kaydeden İSİG Meclisi, “OHAL sonrası iş cinayetlerindeki artıştır. Zaten kötü olan çalışma koşulları daha da kötüleşti. OHAL’le geçen yedi ayı bir evvelki yılla kıyasladığımızda iş cinayetlerinde yüzde 14’lük bir artış olmuştur. İş cinayetleri seri ve sürekli bir biçim almış ve bütün sanayi kollarında özellikle örgütlü ya da sosyal haklarının bilincinde olan işçi kesimlerinde ölümler artmıştır. Hukuk ise işçiler aleyhine patronlar lehine hayata geçmektedir. Kamu kurumları ve 50’den az işçisi olan az tehlikeli işyerlerinde uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2017 tarihine ertelenmiştir.”

İş cinayetlerine ilişkin davalarda cezasızlık politikası uygulandığına işaret eden İSİG Meclisi, “Davalarda asıl sorumlular mahkemeye çıkartılamadığı gibi tali sorumlular kısa süreli hapis cezalarına çarptırılmış, bu cezalar para cezasına çevrilmiş ve 24 ay taksitlendirilmiştir” diye kaydetti.

İSİG Meclisi OHAL’le geçen 7 ayda iş cinayetlerinin aylara göre dağılımın şu şekilde aktardı: “Temmuz ayının son on gününde en az 63 işçi; Ağustos ayında en az 206 işçi; Eylül ayında en az 150 işçi; Ekim ayında en az 169 işçi; Kasım ayında en az 196 işçi; Aralık ayında en az 141 işçi; Ocak ayında en az 161 işçi; Şubat ayının ilk yirmi gününde ise en az 94 işçi yaşamını yitirdi.”

Son 7 ayda iş cinayetlerinin en çok yaşandığı üç işkolu inşaat ve yol, tarım ve orman ile taşımacılık işkolları oldu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER