Cumhuriyet.com.tr’den atılan tweet nedeniyle tutuklanan gazeteci Oğuz Güven hakkındaki iddianamenin detayları ortaya çıktı. 

İddianamede, Oğuz Güven’in Twitter hesabından Ahmet Şık’ın çözüm sürecinde PKK’li Cemil Bayık ile yaptığı röportajı paylaşması ‘terör örgütü’ propagandası sayılarak delil olarak gösteriliyor.

Oğuz Güven, cumhuriyet.com.tr’de trafik kazasında hayatını kaybeden Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in haberi nedeniyle tutuklanmıştı.

OĞUZ GÜVEN HAKKINDAKİ SORUŞTURMA TAMAMLANDI: 10,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ!

Tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın, tutukluluğuna gerekçe gösterilen PKK’lı Cemil Bayık röportajının linkini paylaştığı için Güven’e “örgüt propagandası” ve “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak suçlaması yöneltildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Canan Coşkun’un haberine göre, cumhuriyet.com.tr’nin hesabından atılan ve Güven’in tutuklanmasına neden olan “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” tweeti 55 saniye sonra silindi.

Gözaltı tutanağında, 55 saniye içinde silinen anons tweet’inin artık yayımda olmayan linkine yer verdi. Oysa haberin başlığı bu değildi. Suçlama konusu ibare yalnızca 55 saniye içinde silinen anons tweet’inde geçiyordu. Anons tweeti silindiği için soruşturma başlatıldığı anda tutanaktaki link de yayımda değildi. Dolayısıyla soruşturmayı başlatan savcı Yasemin Baba’nın, hiç görmediği haber ile ilgili yalnızca anons tweet’inin ekran görüntüsü üzerinden, haberi de gördüğü iddiasıyla soruşturma başlattığı söyleniyor.