Salı, Mayıs 28, 2024

ODTÜ’de ‘kara liste’ iddiası: Öğrenci ve mezunlar fişleniyor

MEHMET BARAN KILIÇ

@MehmetBaranKl

[email protected]

ODTÜ’de eyleme katılan, daha önce soruşturma geçiren öğrencilerin ‘kara listeye’ alındığı ve bu nedenle bazı haklarından yararlanamadığı belirtiliyor.

Yaklaşık iki aydır ODTÜ’de mezunların okula girişinde bazı kısıtlamalar uygulanıyor. Mezun taşıt pulu ve mezun kartı olmayan mezunların kampüse girişi ayda bir ile sınırlandırılmış, ayda birden fazla girmek isteyen mezunların 1000 TL karşılığında mezun kartı veya mezun taşıt pulu almaları gerektiği açıklanmıştı.

Ayrıca öğrencilerin de üniversiteye aracıyla girebilmesi için taşıt pulu alması gerekiyor. Ancak bazı öğrencilerin taşıt pulu başvurusu gerekçesiz bir şekilde reddediliyor.

PolitikYol’a konuşan ve başvurusu reddedilen ODTÜ’lü öğrenciler, okulun ilgili birimlerine ulaştıklarında gerekçe belirtilmeden kendilerine pul verilmeyeceğinin açıklandığını söyledi. Öğrencilere konuşan bir idareci de “Dava yoluyla çözülemedikçe maalesef pul veremeyeceğiz. Bu nedenle özür diliyor ve kolaylıklar dilerim” dedi.

PolitikYol’a konuşan ODTÜ öğrencisi Murat Dursun, pul verilmeyen öğrencilerin geçmişte rektörlük tarafından soruşturma geçirdiğini belirtiyor: “Ben vaktinde rektörlüğün açtığı soruşturmada uyarı cezası almıştım. Daha sonra bu ceza mahkeme kararıyla iptal edilmişti. Sosyal medya paylaşımlarım dolayısıyla açılan soruşturmayı yürüten soruşturmacı ‘ceza verilmesine gerek yok’ diye raporlamıştı. Buna rağmen dekan ceza vermişti.”

Ayrıca soruşturma geçiren ancak ceza almayan öğrencilerin de pul başvurusunun reddedildiği belirtiliyor.

Mahkeme kararı yürütmeyi durdurdu

Bir öğrenciyse kendisine taşıt pulu verilmemesini yargıya taşımış ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Birgün’den Vedat Korkmaz’ın 2 Şubat 2024 tarihli haberine göre ODTÜ’de 1’inci sınıf öğrencisi olan Erkin Yıldız, okula araçla girmek için taşıt pulu başvurusu yaptı. Yıldız, bilgilerini okulun ilgili birimine ilettiğinde “Rektörlüğün ilettiği yasaklı listedesiniz, taşıt pulu için uygun görülmediniz” cevabıyla karşılaştı.

Öğrenci, herhangi bir cezasının olmamasına rağmen bir eyleme katıldığı gerekçesiyle kendisine taşıt pulu verilmediğini belirtti.

PolitikYol’a konuşan öğrenciler de okulun ilgili birimlerinin ‘mahkeme yoluyla’ çözülen vakaları anımsatarak öğrencileri yargı yoluna yönlendirdiğini söylüyor.

Pul da alamadı, üstüne işinden oldu

PolitikYol’a konuşan ODTÜ öğrencisi Murat Dursun, kendisine pul verilmeyeceğinin belirtilmesinden ve kara liste iddialarının ayyuka çıkmasından sonra işinden kovuldu.

Dursun, ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait bir şirkette çalışıyordu. Vakfın yönetiminde Dursun’a ceza veren dekan da bulunuyor.

ODTÜ öğrencisi, kendisine pul verilemeyeceğinin söylenmesinden bir gün sonra kovuldu. Kendisine işten çıkarıldığı mesai bitiminde söylenen Dursun, sürecin ‘apar topar’ işlediğini söyledi.

Şirketin genel müdür vekili kendisine ‘büyüme kararından vazgeçtikleri’ için Dursun’u çıkarttıklarını söylese de Dursun, aynı dönemde üç kişinin daha işe alındığını kaydetti.

Yedi ay boyunca şirkette çalışan Dursun herhangi bir tazminat alamadı.

Mezunlara giriş yasağı

Ayrıca bazı mezunların okula girişi engelleniyor.

Ekim 2023’te ODTÜ Mezunlar Derneği, yönetim kurulu başkanı Baki Arslan’ın okul kampüsüne girişinin 2090 yılına kadar yasaklandığını duyurmuştu.

Arslan’ın haricinde de mezunlara yönelik ‘bir yasaklı listesi’nin olduğu belirtiliyor.

7 Mart 2024 tarihli Evrensel Gazetesi haberine göre üniversiteye girmek isteyen bir mezunun girişine izin verilmedi. Habere göre mezunun okula girişi 2026’ya kadar engellenirken buna dair gerekçe paylaşılmadı.

PolitikYol’a konuşan öğrenciler bu tür yasakların sürdüğünü belirtiyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER