Cumartesi, Mayıs 25, 2024

O.J. Simpson öldü

90’lı yıllarda karısı Nicole Brown öldürmekle suçlanan Amerikan futbolcusu ve aktör O.J. Simpson 76 yaşında hayatını kaybetti.

Simpson, Amerikan futbolu ligi NFL’de oynamadan önce kolej futbolcusu olarak ün kazanmıştı.

1995’te ABD‘yi sarsan bir davada eski eşi Nicole Brown ve bir arkadaşını öldürme suçlamasından beraat etti.

2008’de silahlı soygun suçlamasıyla 33 yıl hapse mahkum edildi. 2017’de serbest bırakıldı.

Ailesi bugün Twitter’dan Simpso’ın kanserden öldüğünü yazdı.

ABD’nin en ünlü davalarından

BBC’nin aktardığına göre 1994’ten önce Simpson halk tarafından sevgiyle karşılanan, profesyonel bir atlet, aktör ve birçok ABD şirketinin milyon dolarlık sözcüsü olarak tanınan biriydi.

Ancak o yıl, eski karısı Nicole Brown ve onun arkadaşı Ron Goldman’ın cinayet zanlısı olarak tutuklandı. Bunu takip eden dava da tüm ülkeyi sarstı.

Dava 20’nci yüzyıl Amerika’sının en kötü şöhretli davalarından biriydi. Savcılar Simpson’ın Brown’ı ‘kıskançlık krizine girerek’ öldürdüğünü iddia etti. Davada sunulan kanıtlar arasında Simpson’ı cinayetlerle ilişkilendiren kan, saç ve lif testleri de vardı.

Savunma makamı Simpson’ın ‘ırkçı motivasyonla hareket eden polis tarafından suçlandığını’ iddia etti.

Duruşmanın en unutulmaz anlarından birinde savcılar Simpson’dan cinayet mahallinde bulunan kan lekeli eldivenleri giymesini istedi ancak Simpson eldivenleri giymekte zorlandı. Bu, Simpson’ın avukatlarından Johnnie Cochrane’in kapanış konuşmasında jüriye şunları söylemesine yol açtı: “Eğer uymuyorsa, beraat etmelisiniz.”

Jüri nihayetinde ‘kesinlikle yüzde 100 suçsuz olduğunu’ söyleyen Simpson’ın yanında yer aldı. Beraat kararı büyük tartışmalara yol açtı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER