New York Times başyazısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında soruşturma açılmasına onay vermesini eleştirdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, gazetenin bugünkü başyazısında, Alman komedyen Jan Böhmermann’nın yargılanmasının Angela Merkel tarafından onaylanması için "fidyecilere verilmiş taviz" benzetmesi yapıldı. "Fidyeyi ödemek kısa vadeli sorunu çözebilir ama tehlikeli sonuçları olacaktır" diye devam eden yazıda "Türkiye Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla açılmış 1845 dava var. Bu, Erdoğan’ın otoriter yönetiminden kaynaklanıyor ve bu yargılamayla onun bu yaklaşımı meşruluk kazanmış olacak" ifadeleri kullanıldı. 

Yazıda, " Siyasi ya da dini eleştiri özgürlüğü, liberal demokrasilerle otoriter rejimlerin arasındaki en temel farklardan biridir. İfade özgürlüğü otokratlar, diktatörler ve kabadayılarla uzlaşamaz" ifadeleri dikkat çekti.