ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi ABD’li medya organlarında haber ve yorumlarla değerlendirilmeye devam ediliyor. New York Times gazetesi, vize işlemlerinin karşılıklı olarak askıya alınmasından “muhtemelen Türkiye’nin daha çok etkileneceğini” iddia etti.

New York Times gazetesi, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan vize kavgasından ABD Büyükelçisini sorumlu tutuyor” başlığını kullandığı geniş haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vize konusunda ABD’ye gösterdiği tepkiye dikkat çekerken, Erdoğan’ın özellikle Büyükelçi John Bass’a yönelttiği eleştirilere vurgu yaptı.

YABANCILAR “REHİNE OLARAK KULLANILIYOR” İDDİASI

Buna karşın ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Bass’ı savunduğu açıklamalarına da yer verilen haberde, iki ülke arasında vize krizine yol açan İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının gözaltına alınması olayını da yer aldı.

ANKA’nın haberine göre ABD’li gazete, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “yaygın baskılar”ın uygulandığını savunurken Batılı yetkililerin Türkiye’yi,  Fethullah Gülen’in iadesini sağlamak için “rehineler veya pazarlık kozları olarak kullanmak amacıyla yabancıları gözaltına almakla suçladığını” yazdı.

WSJ MUHABİRİNE VERİLEN CEZA ‘GERİLİMLERİ ARTIRDI

Siyasi analistlerin Türkiye’nin ABD’de korumaları ve Rıza Sarraf hakkında açılan davalardan da “kaygı duyduğu” görüşlerini de yansıtan gazeteye göre, Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak’ın mahkemece “terör propagandası” olarak değerlendirilen “Kürtler” konusundaki bir yazısı nedeniyle iki yılı aşkın hapis cezasına çarptırılmasının da  iki ülke arasındaki “gerilimleri artırdı.”

NYT haberinde ABD tarafından vize işlemlerinin askıya alınmasının “yılda ABD’ye seyahat eden 100 binden fazla Türk vatandaşını etkileyebileceğini” belirterek, “Ancak muhtemelen Türkiye daha çok etkilenecek çünkü her yıl iş adamları ve turistler dahil yarım milyon Amerikalı, Türkiye’yi ziyaret ediyor” dedi.