New York Times gazetesi; 16 Nisan referandum sonuçlarına dikkat çektiği haber analizinde, Türkiye’nin dengesiz ve intikam peşinde bir adamın elinde kaldığını yazdı

Amerikan New York Times gazetesi; referandum sürecindeki ‘usulsüzlük’ iddialarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın meşruiyetini sarstığını öne sürdüğü haberinde, “Türkiye’nin anayasa değişikliği referandumuna ilişkin söylenebilecek en iyi şey, halkın yüzde 48.7’sinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dikta yönetimini sağlamlaştırmak için şimdiye kadarki en ölçüsüz hamlesine karşı koyması. Pazar günü oyların yüzde 60’ını kazanmayı bekleyen Erdoğan, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirleri kaybetti. Erdoğan’ın meşruiyeti, uluslararası gözlemcilerinden gelen seçim usulsüzlükleri iddialarıyla daha da sarsıldı” şeklinde kaydetti.

Resmi sonuçların yayınlanmasıyla birlikte, Türkiye’nin ‘dengesiz ve intikam peşinde’ bir adamın eline kalacağını öne süren gazete, “Avrupa ile Müslüman dünyası arasında on yıllardır ‘köprü vazifesi’ gören Türkiye’nin demokratik yapıya ve değerlere neredeyse hiç saygı duymayan birinin yönetiminde istikrarlı ve refah bir geleceğe sahip olup olamayacağı sorgulandı” dedi.

Erdoğan’ın 2003’te başbakan seçildiğinde, Türkiye’yi Müslüman bir demokrasi modeli haline getirmeye bağlı göründüğünü ifade eden New York Times, “Erdoğan son yıllarda muhalifleri, orduyu, akademiyi ve medyayı agresif bir şekilde bastırdı. Darbe girişimi daha da ileri gitmesine bir bahane oldu” diye yazdı.

Referandum sürecindeki kampanyaların da benzer bir ‘tehdit iklimi’nde geçtiğini kaydeden ABD’li gazete, “Erdoğan’ın değişiklik tekliflerine destek verenler medyaya hükmetti, karşı çıkanlar ya dövüldü ya da vuruldu. Muhalefet partileri bazı oy pusulalarında mühür olmadığını ifade etti ve oy sahteciliğine ilişkin en az üç örneğin kamerayla kaydedildiği görüldü” şeklinde kaydetti.

New York Times analizini, “Eninde sonunda Türkiye’de demokrasi canlanırsa, bu, milyonlarca Türk’ün Erdoğan’ın dayattığı otoriter sistemi istememesi sayesinde olacak ve haklarını ve özgürlükleri geri kazanmak için yeni yollar bulacaklar” yorumuyla noktaladı.