Fotoğraf: Murat Bay/ Sendika.Org

“İşimizi geri istiyoruz” diyerek başlattıkları açlık grevinin 76. gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

“İşimizi geri istiyoruz” diyerek başlattıkları direnişlerinin 196, açlık grevlerinin 76. gününde tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianame, Gülmen ve Özakça için daha önce açılan kamu davasının bulunduğu Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine birleştirme talebiyle gönderildi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Gülmen ve Özakça’nın, kolluk güçlerince takip edilmeye başlandığı belirtilen iddianamede, “DHKP-C ile bağlantılarının belirlendiği” ifadesi yer aldı.

Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumunun kötüleşmesiyle birlikte açlık grevini sürdürdükleri evin “Ölüm Orucu Direniş Evi” olarak yer aldığı iddianamede, “21 Mayıs itibarıyla süresiz açlık grevi eylemlerinin 74. gününde söz konusu eylemin terör örgütü DHKP-C yapılanmalarınca organize edildiği ve masum hak arama talebinden çıkarak, örgütün eleman devşirme çalışmalarına dönüştüğü” ifadeleri yer aldı.