Numan Kurtulmuş: Taksim’deki görüntüde belki o topluluğun içindeki herkes ezanı protesto etmek için öyle bir hareketlilik içinde değildi

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, partisinin sık sık “8 Mart’ta ezan protesto edildi” dediği yürüyüşle ilgili konuştu.

Kurtulmuş, “Taksim’deki gösteri, belki polis İstiklal Caddesi’ni açmadığı için yapılan bir protestoydu ama ezan duyulduğu anda bütün vatandaşların susup, ezana karşı hürmet göstermeleri gerekirdi” dedi.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde bulunan kadınlar, Kurtulmuş’un iddiasının aksine protesto sırasında herhangi bir ezan sesinin duyulmadığını belirtmişti.

Hürriyet’ten İpek Özbey’e konuşan Kurtulmuş’un açıklamalarından ilgili kısım şöyle:

“Taksim’deki görüntüde belki o topluluğun içindeki herkes ezanı protesto etmek için öyle bir hareketlilik içinde değildi. Ama bu memlekette gayrimüslim yurttaşlarımız bile ezanı duyduğunda saygı gösterir. Ben Türkiye’de ezana, dini yaşayışa, dinin görünür olmasına karşı olan çok az sayıda bir azınlığın olduğunu düşünüyorum. Her dönemde de var olmuştur.

Ama Taksim’deki gösteri, belki polis İstiklal Caddesi’ni açmadığı için yapılan bir protestoydu ama ezan duyulduğu anda bütün vatandaşların susup, ezana karşı hürmet göstermeleri gerekirdi. Orada maalesef en azından ezana karşı bir saygısızlık yapıldı.”