AKP Altınordu İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Numan Kurtulmuş "Önümüzde atılacak adımlar var, başta anayasa olmak üzere bu adımların atılması için seferber olacağız" dedi. Anayasa konusunda topu taca atmayı düşünmediklerini kaydeden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Türkiye’de çağdaş, demokratik, sivil, katılımcı bir anayasayı yapmak için bütün hazırlıklarımızı tamamlıyoruz, bitirmek üzereyiz. En kısa zamanda Meclis’e göndereceğiz. İnşallah 367’yi buluruz."

Güçlü bir Türkiye istemeyenlerin yeni anayasayla Türkiye’nin güçlü bir hukuk sistemi ve devlet yapısına kavuşmasını da istemediklerini söyleyen Kurtulmuş, muhalefete eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Niye başkanlık sistemine takılıyorlar. Kardeşim biz anayasayı sadece başkanlık sistemi için istemiyoruz. Başkanlık sistemi bizim anayasa reformumuz içerisinde birçok maddeden sadece bir tanesi. Gelin, samimiyetinizi göstermek için masa kurmuştuk. Masayı siz dağıttınız. Bizim 316 milletvekiliyle, Meclis başkanımızı saymıyoruz. Bizimde üç tane adamımız var, sizinde üç tane adamınız var. MHP ve HDP’nin de üç tane temsilcisi vardı, niye masayı dağıttınız. ‘Efendim başkanlık sistemi gelirse’, niye başkanlık sisteminden bu kadar korkuyorsunuz? Cumhurbaşkanı deyince kapalı kapının ardında kimsenin görmediği yerde, 4-5 tane adamın seçtiği birisinin cumhurbaşkanı olmasına alışmışlar. Cumhurbaşkanlarını eski bürokratlardan, asker bürokrasisinden, ya da yargı bürokrasisinden olmasına alışmışlar." 

Numan Kurtulmuş, terörle mücadelenin de sonuna kadar devam edeceğini, Türkiye’nin ekonomik olarak daha da güçlü bir hale gelmesi için hükümet olarak çalışmaları sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

(DHA)