Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ABD’nin Türkiye’ye yönelik vize uygulamasına ilişkin, “Eğer onlar bu yanlış uygulamayı kaldırırlarsa biz de Türkiye olarak eskiye döner, ABD vatandaşlarına vize verilmesi için gerekli çalışmaları başlatırız. Bu krizin en kısa zamanda aşılması ABD’nin de menfaatinedir” dedi. 

Numan Kurtulmuş, Yenikapı’da bu yıl 7. düzenlenen ‘Ordu Tanıtım Günleri’nin açılışına katıldı.

“BU KARAR FEVRİ BİR ŞEKİLDE ALINMIŞTIR”

Diplomaside ülkeler arasında bazı anlaşmazlıklar olabileceğini anımsatan Kurtulmuş, “Ancak herhangi bir anlaşmazlık dolayısıyla 1952’den beri NATO çerçevesinde müttefikimiz olan, Ortadoğu’da birçok olayda stratejik ittifakımızı geliştirdiğimiz hele Türkiye gibi önemli bir ülkeye tutup halkını cezalandırmak anlamında vizeyi yasaklamak aklın mantığın diplomasinin kurallarına aykırı birşey. Alınan bu karar iyi danışılmadan iyi görüşülmeden fevri bir şekilde alınmıştır. Bu kararı duyduğumuz andan itibaren durdurulması gerektiğine inanıyorduk. Suhuletle, kavgasız gürültüsüz bir şekilde bu krizin aşılacak bir sürecin içerisine girmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

“AMERİKALILAR, ATILAN BU YANLIŞ ADIMIN GEREĞİNİ YAPARLAR”

Kurtulmuş, “İnşallah Amerikalılar atılan bu yanlış adımın gereğini yaparlar. Bizim aldığımız ABD vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırma kararı da mütekabiliyet esasının bimr sonucudur. Yani Amerikalılar o kararı almasaydı biz de böyle bir karar almayacaktık. Eğer onlar bu yanlış uygulamayı kaldırırlarsa Biz de Türkiye olarak eskiye döner, ABD vatandaşlarına vize verilmesi için gerekli çalışmaları başlatırız. Bu krizin en kısa zamanda aşılması ABD’nin de menfaatinedir” dedi.

 

Erdoğan: ABD’nin, stratejik ortağını kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez