AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci ile önceki akşam medya temsilcileri ve yazarlar bir araya geldi. Zeybekci burada soruları yanıtladı.

Habertürk’ten Osman Gençer’in aktardığına göre Zeybekci’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İzmir’in hikayeye, geleceğin resmine ve bir deliye ihtiyacı var. O deli de benim!.. İzmir’de bir tarih yazma fırsatı var. Bu yüzden İzmir beni heyecanlandırdı. Benim makam, mevki derdim yok. En iyi arabaya binecek, en iyi yerlerde yaşayacak durumum var. Peki o zaman derdin ne? Bir deliye ihtiyaç var, bende de delilik diz boyu…”

Zeybekci, kentin hikayesini nasıl yazacağını, geleceğin resmini nasıl çizeceğini de şu projelerle izah ediyor:

– Dünyanın en önemli serbest ve teknoloji bölgesini yaratacağız. Bütün bilimsel buluşların İzmir’de yapıldığı bir havza oluşturacağız. Serbest bölgede vergi olmayacak, sigorta olmayacak, ek yükler olmayacak, çok cazip bir bölge haline gelecek.

– 5 yıl içinde 300 spor salonu ile 70-80 yüzme havuzu yapacağız.

– 20-30 bin yüksek gelirli yaşlı Avrupalının İzmir’de yaşamasını sağlayacağız. Bunlar, Avrupa Birliği içindeki gibi sosyal haklarından yararlanıp burada oturabilecekler. Geriatri turizmini geliştireceğiz.

– Bir projeyi yaparken mutlaka tarih vereceğiz, halk bilecek.

– 2019 sonunda kente gelenler şaşıracaklar.

– Bütün eski binaların hepsini boyayacağız. Renklerini İzmirliler ile konuşup kararı ona göre vereceğiz.

– Çocuklar için geniş park alanları, oyun ve eğlence alanları üreteceğiz.

– Stat sorunlarını çözeceğiz, federasyon standardında semt sahaları yapacağız.

– Halkapınar’a, Atatürk Stadı’nın oraya, dünyanın en modern, en gelişmiş Olimpiyat Stadı’nı inşa edeceğiz.

– Türkiye’nin en büyük velodromunu yapacağız. Buradan atletizm, bisiklet ve basketbol branşları başta olmak üzere, pek çok spor branşı yararlanacak, kapalı spor salonları olacak.

– Binali Yıldırım ile aramdaki fark şudur: O çok zeki ve pratik bir mühendistir. Ben ise zeki ve pratik mühendisleri çalıştırmayı bilen bir işletmeciyim.