Amerikan haber dergisi Newsweek’te Türkiye ve İran üzerine yapılan analizde iki ülkenin Suriye konusunda farklı ancak Katar konusunda aynı noktada durduğuna dikkat çekildi.

Dergi, Suriye ihtilafında farklı tarafları destekleyen Türkiye ve İran’ın Körfez krizinde Katar’a gıda yardımı ve askeri tatbikatlarla destek çıkmasına dikkat çekti.

Newsweek, “Suriye’de savaşta olan İran ve Türkiye, Körfez krizinde Katar’a gıda ve askeri tatbikatlarla destek veriyor” başlıklı analizinde “İki geleneksel düşman, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki sert bölgesel kavgada kendilerini aynı tarafta buldular” ifadelerini kullandı.

Analizde, “Türkiye ve İran, Suriye’nin iç savaşında doğrudan birbiriyle karşıt grupları desteklese de petrol zengini Körfez krallığı Suudi Arabistan’ın liderliğindeki büyük diplomatik ve ekonomik boykot devam ederken Katar’ı desteklemek onların ortak çıkarına” denildi.

Newsweek, Türkiye’nin Katar’da askeri tatbikatlara başladığına işaret ettikten sonra Türkiye’den Katar’a gönderilen büyük miktarda gıda yardımına da vurgu yaptığı analizinde “Türkiye ve Katar, 2011 yılından bu yana Suriye’de yakın bir işbirliği içinde” diye yazdı.

Ancak son yıllarda isyancılar Suriye rejim güçleri ile “İslam Devleti ve El Kaide gibi cihatçılar tarafından büyük yenilgilere uğratılırken Türkiye ve Katar’ın Suriye’deki dayanak noktalarının azalmakta olduğu” yorumu yapıldı.