New York Times gazetesi; bir grup Arap ülkesinin Katar’la diplomatik ilişkileri kesmesinden iki gün sonra TBMM’de Katar ile ilgili iki yasal düzenlemenin onaylanmasına yer verdiği haberinde, “Türkiye, Arap ülkeleri arasındaki çatlakta Katar’a destek çıktı” dedi.

Amerikan New York Times gazetesi, “Türkiye, Arap ülkeleri arasındaki çatlakta Katar’a destek çıktı. TBMM’den geçen yasal düzenlemeler Türk ordusunun Katar ile ortak tatbikat yapmasına, Jandarma’nın da Katar jandarmasını eğitmesine, Türkiye’nin de halen 150 kadar askerini bulundurduğu Katar’daki üsse daha çok kuvvet göndermesine olanak sağladı” diye yazdı.

TBMM’de atılan adımların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’a karşı harekete geçen Arap ülkelerini eleştirdiği bir konuşmasının ardından gerçekleştiğine dikkat çeken gazete Türkiye’nin ilk başta bir arabulucu olarak konumlanmaya çalıştığını da belirtti.

Bir uzmanın Türkiye’nin yeni yasalarla tarafsız arabulucudan Katar’ın sağlam bir destekçisi rolüne geçiş yapmakta olduğunu gösterdiği şeklindeki yorumuna yer veren New York Times, “Türkiye, Katar’ın baskılara yenik düşmesi durumunda kaçınılmaz olarak Türkiye ile ilişkisini gözden geçirmesinden çok kaygı duydu. Türkiye, zaten bölgede göreli olarak izoledir ve en sadık bölgesel müttefikini kaybetmekten korkuyor. Katar Emiri, geçen yıldaki başarısız darbe sırasında Türkiye’nin diğer müttefikleri destek sunmada yavaş davrandığı bir gecede Sayın Erdoğan’ı telefon eden ilk yabancı lider oldu” dedi.