Cumartesi, Nisan 20, 2024

Nestle Türkiye hakkında soruşturma

Rekabet Kurumu, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş.’nin sözlü savunmasını aldı.

Kurumun merkez binasında yapılan toplantıda Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, söz konusu şirketin, distribütörlerinin yeniden satış fiyatlarını belirlemek ve distribütörlerine yönelik bölge ve müşteri kısıtlaması getirmek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını hatırlattı.

Soruşturma heyeti temsilcisi, bulguların ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi neticesinde şirketin anılan gerekçeyle kanunu ihlal ettiğini ve bu nedenle teşebbüse idari para cezası uygulanması gerektiğini bildirdi.

Daha sonra şirket temsilcileri savunma yaptı.

Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ temsilcisi, şirketin birçok kategoride ürünlerinin olduğunu, soruşturmanın ise ev dışı tüketim ürünleri kategorisini ilgilendirdiğini söyledi.

Teşebbüs temsilcisi, bu ürünlerin hastane, cezaevi ve otel gibi yerlere yiyecek içecek sağladığını, dolayısıyla doğrudan nihai tüketiciye satılmadığını ifade etti.

Temsilci, soruşturma raporunda, ürünler için şirketin pazar paylarına yer verildiğini ve bu payların perakendeye ilişkin olduğunu belirterek, delillerinin ev dışı ürünleriyle ilgili olduğunu ama değerlendirmenin perakende pazarındaki payları dikkate alınarak yapıldığına işaret etti.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Karar, daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden duyurulacak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER