Türkiye’nin Gazze Savaşındaki tutumu ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütünün işlettiği petrol tesisleri başta olmak üzere ekonomik kaynaklarına hava operasyonları düzenlenmesi, ABD’nin bu planı hızla devreye sokmasına yol açtı.

Dün (12 Ocak 2024), teröristlerin düzenlediği saldırı sonucu 9 askerimiz şehit oldu.

Bu konuya ilişkin olarak duyduklarınızdan ve okuduklarınızdan farklı bilgiler aktaracağım.

Maddeler halinde olanları anlatmaya çalışalım.

1)TSK’nın saldırıya uğrayan askeri üs bölgesi, Duhok yakınlarındaki İmadiye kenti civarında. İmadiye’ye bağlı Sergili köyüne hâkim bir tepede. Sora Sergeri adlı tepe, Sergeri köyüne 2 km mesafede.

2) Duhok ve İmadiye kentleri ile bunlara bağlı köylerde, köylülerin arasına karışmış yaklaşık 450 PKK’lı terörist var.

“Gündüz külahlı gece silahlı” denilen türden bu teröristlerin faaliyetleri TSK’nın takibi altında.

Bilindiği üzere terör örgütü sınırlarımız içinde etkili olduğu yıllarda, “Gündüz külahlı, gece silahlı” yöntemini uyguluyordu.

Yani TSK bu yönteme yabancı değil.

3) Saldırı günü, öğlen saatlerinde, TSK bölgede yeni bir hareketlilik tespit etmiş, İmadiye yakınlarındaki Dereş köyü civarında PKK’ya silah ve mühimmat taşıyan 2 kamyonet olduğu istihbaratı alınmıştı.

4) Bölgeye gönderilen SİHALAR saat 13.45 civarında söz konusu kamyonetleri vurdu. Yanan ve infilak eden kamyonetlerdeki 6 terörist öldü.

5) Havanın kararmaya başladığı ve sisin de etkisiyle görüş mesafesinin büyük oranda düştüğü saat 17’de, Sergeli köyünde saklanmış teröristler üs bölgesinin bulunduğu Sora Sergeli tepesindeki kontrol noktalarına saldırıya geçtiler.

6) Askerlerimizin şehit düştüğü ve yaralandığı çatışma 35 dakika sürdü. Saldıran 30 kişilik terörist grup, üs bölgesine giremeden çok sayıda kayıp vererek çekildi.

7) Son 20 günde meydana gelen 2 saldırı da aynı bölgede. Söz konusu alandaki askeri üs bölgeleri, köylerde kamufle olmuş teröristler tarafından sürekli izleniyor.

8) Ama asıl izlemeyi ABD, Kuzey Irak’taki Erbil ve Suriye’deki Ebu Hacar ile Haseke üslerinden yapıyor.

9) ABD üslerinde, TSK’nın tüm askeri üs bölgeleri ve hareketliliği anlık izleniyor. Elde edilen veriler bilgiler, Kuzey Irak’taki terör örgütü mensuplarına iletiliyor.

Buraya kadar saldırıyı özetledik.

Şimdi gelelim kış aylarında genelde ortadan yok olan PKK’nın stratejisinin neden değiştiğine.

10) Bu değişimin 2 nedeni var. Birincisi, Türkiye’nin terör örgütüne karşı sınırlarımız içinde ve dışında kazandığı psikolojik üstünlük. İkincisi ise Türkiye’nin Gazze’deki katliamda iş birliği yapan İsrail ve ABD’ye karşı tutumu.

11) ABD, Türkiye’nin terörle mücadelede kazandığı psikolojik üstünlüğü tersine çevirmek için bir süredir bazı faaliyetler içindeydi. ABD Ordusu’nun bu alandaki uzman subaylarından oluşan 7 kişilik bir ekip Haseke’deki üsse geçtiğimiz Eylül ayında gelmişti.

Afganistan’da da görev yapmış havacı Albay PAUL MİLLER’in (büyük harflerle yazdım) başında olduğu bu ekip, önce Suriye’deki üslerde PKK’lı teröristlere bazı eğitimler vermişti. Daha sonra Erbil’e geçerek burada da benzer eğitimleri sürdürmüştü. PAUL MİLLER, Afganistan’ın Kandahar Eyaletinde binlerce sivilin, Taliban diye vurulduğu, sonra da yanlışlık oldu denilen hava operasyonlarının koordinatörüdür.

12) Söz konusu ABD askeri heyeti, sadece Türkiye’de değil Irak’ın kuzeyinde de barınamayan, halktan eski ilgi ve desteği göremeyen terör örgütünün yeni hedefini belirlemişti. Saldırıları artırarak, TSK’ya kayıplar verdirilerek, Irak’ın kuzeyindeki halka etki edilecekti. TSK’nın güçsüz olduğu izlenimi yaratılıp, psikolojik üstünlüğü yıkılacaktı. Sonra ki süreçte ise bu strateji Türkiye sınırları içinde uygulanacak, Türk kamuoyunun bölünmesi sağlanacaktı.

13) Türkiye’nin Gazze Savaşındaki tutumu ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütünün işlettiği petrol tesisleri başta olmak üzere ekonomik kaynaklarına hava operasyonları düzenlenmesi, ABD’nin bu planı hızla devreye sokmasına yol açtı.

14) Kuzey Irak’taki terör örgütüne 4 Aralık 2023 tarihinde yeni araç, gereç, silah, mühimmat teslim edildi.

15) Geçtiğimiz yıl 18 Aralık’ta, Erbil ve Haseke’deki ABD üslerine İsrail ordusundan 6 subaydan oluşan bir ekip geldi. Başında çok iyi Kürtçe konuşan Yarbay Eliat Segal’in (Efron) olduğu ekip, İHA (Spark) dahil birçok teknolojik yöntemle elde edilen istihbaratın teröristlere akışını sağlama görevini üstlendi. Bir dönem Suriye’deki Mossad ağını da yöneten Eliat Segal, daha önce birçok kez Kandil ve Sincar’da, PKK’ın üst düzey yöneticileriyle görüşmüş, peşmerge kıyafeti içinde fotoğrafları çıkmıştı.

Türkiye artık PKK ile savaşmıyor.

Karşımızda ABD ve ona açıkça eklemlenen İsrail var.

Türkiye’ye karşı terör örgütü PKK üzerinden bir vekalet savaşı yürütülüyor.

Yeni ve büyük çaplı yeni saldırılar kimseyi şaşırtmasın.

Türkiye, hızla yeni önlemler almalı, yeni stratejiler geliştirmelidir.

Bitmedi ve daha yazacak şey var.