CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Habertürk TV’de soruları yanıtladı.

İnce’nin konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Anketlerde benim ismim önce çıktığı için aday oldum. Birinci tura çatı adayla girmek matematiğe aykırı.

Sayın Genel Başkanla ilgili en ufak bir şikayetim yok. Aradı beni sordu. Çok ciddi emek harcadılar, ter döktüler. Örgüt çok çalıştı, bir iki can sıkıcı olay oldu. Yeterince maddi destek aldım.

Yurttaşlarımız yardımcı oldular, para verdiler, emek harcadılar.

Ben bitti demeden bu iş bitmez. Hazırlık süreci var. Önümüzdeki seçime hazırlıklarla girmeliyiz.

Hatalarımız neler biliyorum. Apolet tartışmasına fazla uzattım. Daha fazla miting yapmalıydım. Enerjimin hepsini harcamamışım. Bir 20 gün daha zamanım olsaydı farklı olabilirdi. ‘Zafer hazırlık demektir’ Mustafa Kemal’in Büyük, Gediz’de Kütahya’da yenildiğinde geri çekildi hazırlıklarını yaptı. Bütün bu hazırlıkları yapıp önümüzdeki seçime böyle gitmek lazımdı.

SEÇİM GECESİ YAŞANANLAR

O gün karayolu ile oyumu kullandıktan sonra geldim. Biz bu seçim ikinci tura kalır dedik. Ben parti rozetimi çıkardım, genel merkezden izlemem doğru olmaz dedim. Konuşma yapmam gerekecekti. İkinci turda diğer partilerden oy isteyecektim.

17.00’da otel ile YSK arasındaki mesafeyi ölçmek için gittim. 7 dakika sürüyordu. YSK’da bulunan arkadaşımız alınan kararlarda bir sıkıntı olmadığını söyledi. İnsanları neden çağırayım? “Biraz mantığımızı zorlayalım” YSK’nın TV’lere, partilere verdiği bilgiler var, partiden gelen bilgiler var. Partiden gelen bilgileri Engin Altay takip ediyordu, onun göreviydi. O sırada “Muharrem İnce kaçırıldı” denildi, beni kimse tehdit etmedi. Biraz mantığımızı zorlayalım. Ben bu milelte bir söz verdim, asla yalan söylemeyeceğim. Yaşar Tüzün geldi, “Abuk sabuk iddialar var, konuşma mı yapsan” dedi. Altay, “YSK, sonuçlarını bekleyelim” dedi. O sırada daha kimse açıklama yapmamıştı. Sosyal medyada bu dedikoduların olduğunu bilsem açıklama yapardım. Altay’ı dinledim. Aday olan kişi arkadaşlarını dinlemeli. Orada bir atam oldu, gazeteci arkadaşıma mesaj attı.

YSK ÖNÜNDE YAŞANANLAR

İnsanları neden YSK önüne çağırmadığını ise, ”Kulağıma eğilen arkadaşımız, CHP temsilcisi olarak YSK’de görev yapan arkadaşımızdı, ona ‘YSK’nın bugüne kadar aldığı kararlarda bizi rahatsız eden birşey var mı’ diye sordum. Ben seçim meydanlarında ‘yanlış bişey yaparsanız 50 bin avukatla oraya geliriz’ dedim. O anda da bu arkadaşa sordum, rahatsız eden bişey var mı’ dediğimde ‘yok’ dedi. YSK, aldığı kararları CHP temsilcisi kabul etmişse ben niye insanları YSK’ya çağırayım” şeklinde detaylı olarak izah etti.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA AÇIKLAMASI

Sosyal medyada bu dedikoduların olduğunu bilsem açıklama yapardım. Altay’ı dinledim. Aday olan kişi arkadaşlarını dinlemeli. Orada bir atam oldu, gazeteci arkadaşıma mesaj attı.

Bu bir hatadır, milletimiz yorgunluğuma versin. Hata İsmail’in değil, hata benimdir…

‘TOPLUMUN KARŞISINA ÇIKAMAYACAK DURUMDA’ İDDİALARI

54 yaşında bir cumhurbaşkanı adayı, ailesinin, 9 aylık gelininin, partili arkadaşlarının yanında böyle bir şey olur mu? Çıkamayacak vaziyette olabilir miyim? Ben nasıl bir durumdaydım anlatayım, önümde kağıtlar, televizyonlar, sıfır bir telefon elimde, televizyon kanalları açık…Emeğimize hakaret ediyorlar.

KİME ‘ŞİZOFREN, HASTA İNSANLAR’ DEDİ

Şizofren dediğim için pişman değilim, ben bunu kime söyledim? ‘Eşi kaçırıldı’ diyor, eşim yanımda, bunu bilerek uyduran insanlar için söyledim, beni merak edip üzülenler için söylemedim. Gece ikiyi geçiyordu oradan çıktığımda. YSK daha açıklama yapmamıştı daha. Yaşar Tüzün beni uyardı ama ben dinlemedim. Hiçbir yarış bitmez. Durumun iç açıcı olmadığını gördüm. Bu yarış adil bir yarış değildi. İstanbul, Ankara, İzmir’de miting yaptık TRT 1 dakika vermedi. Seçime girdik mi evet. Sonucu kabullenmek zorundayız. Demek ki yeniden hazırlanmak lazım. Beni en fazla umutlandıran şey 41 yılda yapamadığımızı 50 günde yaptık.

ERDOĞAN’I NİYE ARADI

Bizim mahalleden bana niye kutladın diyenler oldu. Bu insanlar 26 milyon o insana oy vermiş. O insanlar birini seçmiş, o insanların seçtiği kişiyi ben kutlarım. 26 milyon kişi Erdoğan’a oy vermiş. Ben bu insanları ikna etmek istiyorum. O insanlardan bir dahaki seçimde oy isteyeceğiz

Yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım. Bu iş burada bitmez. Ben bitti demeden bitmez. 14 milyon oy almışız. Partinin ötesinde bir şey.

Demirtaş ziyaretinin arkasındayım. Siyasete ilke anlamında bakarım. Düzgün siyaset stratejisi kurduğumuzu düşünüyorum. Din ve ana dilde eğitim meselesini konuştuk. Barış dili tutturduğumuzu düşünüyorum.

EKİBİNDE KİMLER VARDI?

Çok fazla insan vardı. Arkadaşlarım, dostlarım vardı. Yalova’da gördüğüm en son validir. Abdülkadir Selvi’nin bilgileri doğru değil, arayıp sorabilirdi. 11 tane profesör, 1 general vardı. Erkan Mumcu, okul arkadaşları.

ÇALINAN OYLAR

Ben bahane üretiyor değilim. Sonuçta yenildik mi? Biz başaramadık. Başaramayan kim? 15 milyon, Muharrem İnce. Demokrasi böyle bir şey. Ama şikayet etme hakkımız yok. Önümüzde yine seçim var. Bunu sorgulayalım; ne kadar sandıkta gözlemci yoktu? Sandıklarda benim görevlim yok, partilerin temsilcisi var. Sandıklar güvenli değil. Şu 188 bin sandığın başına şimdiden başlayalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yıla kalmaz. Türkiye ne hale geldiğini görmüyor musunuz? Kasada damat var. Esnaf lokantası gibi. Bu beş sene sürmez. Bu kabine açıklandıktan sonra siyassetin dışına Ak Parti itilmiştir. Buradan başarı çıkmaz.

BÜLENT TEZCAN AÇIKLAMASI

İkinci tura kaldığını Tezcan bize de söyleseydi. Partiden bana bilgi akışı olmadı. Veri akışında başarısızlık var O açıklama doğru bir açıklama değildi. Kendisi de biliyor. O hesabı partiyi yönetenler verir.

KORAY AYDIN’A TEPKİ

Bu meydan yarışı. Bahane aramayacaksınız. Siz de miting yapsaydınız. Popülerlikleri ben açıklandıktan sonra düştü.

KILIÇDAROĞLU İLE YEMEK

Sayın genel başkanın etrafında koltuk meraklısı çok adam var. Bir gazeteci aradı beni. Daha karar vermemiştik, gazeteci saatini ve yerini söyledi. Yarım saat sonra genel başkan aradı beni. Erdoğan’ın yanına gittiğimde de ‘çekyatın yanına oturttu’ dedi. Davet sahibi ne verirse yeriz, nereye oturtursa otururuz. Kocaman bir masaydı. Masaya vurmak, ayağına dokunmak mümkün değildi. Bunlar uydurma. Biz özel odaydı. Bence yanlış bir şey yok bunda. Orada konuştuk. Birincisi, bu yemek bir düğün yemeği değildi. Bu yemeğin geleceğini 81 milyon biliyordu. Bu 4 kişinin haricinde kim derse yalan söylüyordur. Hiçbir nezaketsizlik olmadı. Çocuklarımızdan bahsettik. Geldiğimiz bir durum var. Bugün için yaşanan durumlara bakalım. Kurallar ülkesi değil artık Türkiye. Türkiye’nin tek adamlı bir döneme girdiğinde sadece CHP’nin değil tüm cumhuriyet kurumlarının harekete geçmesi lazım. Orada dedim ki; ‘yeniden bir yapılanma yapmamız lazım’. Hepimizin CHP’si yapmamız lazım. Bir milyon genç üye yapmamız lazım, 188 bin sandık görevlisini eğitmemiz lazım. Söylemimizi değiştirmeliyiz. Bu iddiaları gerçekleştirmek için sizinle yarışa girmek istemiyorum. Sizi de Onursal Başkan yapalım. Ben meydanlara çıkayım. Genel başkandan tabana kadar, kadrolarımızı değiştirelim. Bir yenilenmeye ihtiyacımız yok. Sayın genel başkan, elini masaya vurmadı. Asla böyle bir şey olmadı. Bu bir gazetecinin yalan haberidir. Sayın Kılıçdaroğlu masaya vuracak biri değil, ben de masaya vurulacak biri değilim. Bana kalsaydı, dışarı çıkıp basının önünde söylerdi. Takdir bana ait değil, davet sahibi ben değilim.

Muharrem İnce farklı bir CHP’li demediler mi? Ben bunu değiştirelim diyorum. Üyeler söz sahibi olmadığı sürece. 50 artı 1’i alamadık. Erdoğan beni geçti başarısız olduk. Ben Erdoğan’ı geçmeliydim.

DİP DALGA

Oldu dip dalga. 4 milyon fazla bir şey olmuş ama yetmemiş. 50 günde bu kadar oluyor. Demek ki 100 gün olsaydı daha farklı olacaktır. İyi bir hazırlıkla, 1 milyon genç üye kaydederek. 188 bin sandık görevlisini şimdiden yetiştirerek. CHP’nin tüzüğü tek adam tüzüğü değil mi? Size bakan biri sizi inandırıcı bulabilir mi? Türkiye’nin anayasasıyla CHP’nin tüzüğü aynıdır. CHP yenilenmelidir, tüzüğünü yenilemelidir. Demokratikleşmelidir.

CHP kendini yenilemelidir. Aynı şeyleri deneyerek farklı sonuç alamazsınız. Yeni parti kurmayacağım.

İyi Parti, HDP hamleleri doğru hamlelerdir.

İBB ADAYLIĞI

Bu teklifi ret ederim. Engin Altay arkadaşımız ‘partimizi düşünür’ anlamında diyor. Engin Bey de aday olabilir, İstanbul milletvekilidir.