AK Parti, sokak köpeklerini öldürmeyle ilgili kanun teklifini tamamladı. Meclis grubunda vekillerin bilgilendirildiği teklif imzaya açıldı. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre bu yasaya uymayan belediye başkanları üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak ve görevinden olacak.

Öldürme maddesinin kapsamı

Daha önceki taslakta yer alan köpekleri öldürme maddesinin kapsamı daraltıldı. Buna göre, barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin öldürülmesini öngören maddede sorumluluk yerel yönetimlere veriliyor. Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan, sokaklarda sürüler hâlinde dolaşan köpekler barınaklara alınacak, uyutulup uyutulmayacağına belediyeler nezdinde, veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul karar verecek.

Belediyeleri bütçe kısıtıyla zorlama

Öldürülmesi gerekmeyen köpekler, sokaklardan toplandıktan sonra kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Ancak yeniden sokağa salınmayacaklar, bakımları barınaklarda yapılacak. Bu konuda yerel yönetimlere iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapıp, sorumluluk bölgelerindeki köpekleri toplayacaklar. Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden sadece binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak. Bu da getirilen şartların uygulanmasını bir hayli zorlaştıracak; belediyeleri, köpekleri öldürme seçeneğiyle karşı karşıya bırakabilecek.

Öldürtmeyene hapis ve görevden alma cezası

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Eğer belediye başkanı bu hapis cezasından sonra tekrar köpek öldürtmeyi reddederse ceza artacak ve seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak.

Ayrıca sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları da artırılacak. Yapılan denetimlerde sokak köpekleri için ayrılan payı başka amaçlar için kullanan belediye başkanlarına da ceza verilecek.

Seçimi kaybeden Mehmet Büyükekşi'den ilk açıklama: Hakkınızı helal edin Seçimi kaybeden Mehmet Büyükekşi'den ilk açıklama: Hakkınızı helal edin

Evcil hayvanını sokağa atana para cezası

Ayrıca evcil hayvanını sokağa atana veya yasaklı ırkların üretimini yapanlara hayvan başına 60 bin lira ceza verilecek, bir daha hayvan sahiplenmesi de mümkün olmayacak.

Editör: Haber Merkezi