Cumartesi, Eylül 16, 2023

Muhalefet mecliste çoğunluğu rahatlıkla kazanır

Alper Budka
Alper Budka
Alper Budka, 1984 doğumlu. Daha önce Nokta, Timeturk.com ve Yeşil Gazete’de çalıştı. 1.5 yıldır Gazete Duvar’a genellikle futbol haberleri yapıyor.

Avrasya araştırma şirketinin kurucusu Kemal Özkiraz’a göre, Millet İttifakı ile Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan oluşan muhalefetin mecliste 330 sandalyeye ulaşması mümkün. Muharrem İnce’nin oy oranı düşmekte. Bilhassa Babala TV performansı İnce’ye oy kaybettirdi. 

2023 seçimlerine sayılı günler kala tablo netleşmekteyken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışta önde olduğuna dair tahminler güçleniyor. Öte yandan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalıp kalmayacağı ve parlamentoyu kimin kazanacağı hala tartışılıyor.

Avrasya araştırma şirketinin kurucusu Kemal Özkiraz’a merak ettiklerimizi sorduk. Özkiraz’a göre Babala TV’deki agresif görüntüsü İnce’yi gençlerin gözünden düşürdü. Ayrıca Ramazan Bayramı ziyaretlerinde CHP’li aileler İnce’yi destekleyen dostlarının ve akrabalarının aklını çelmeyi başardı.

Anket şirketleri Muharrem İnce’nin oy oranının gittikçe düştüğünü söylüyor. Bu düşüş durdu mu, devam ediyor mu?

Düşecek gibi görünüyor. Bugün bir meslektaşımız Mehmet Sefa Pösteki de (ORC Araştırma’nın sahibi) yazmış. Bende de aynı gözlemler var. Muhtemelen bayramda AKP’li ve CHP’li aileler Muharrem İnce ve Sinan Oğan diyenlere ciddi baskılar yaptılar. Zaten yüzde kaç alacak ki, kazanamaz vs… CHP’liler için ‘bu son seçim’ propagandası, AKP’liler için ‘bu en kritik seçim’ propagandası işlemiş görünüyor.

Bir de Babala TV’nin tanıtım videosunda Muharrem İnce’nin çok agresif olduğu, Erdoğanvari bir yönetim sergileyebileceği gençler tarafından fark edildi zannediyorum.

Muharrem İnce’den Sinan Oğan’a bir kayma olduğu doğru mu? Bazı anketlerde Oğan’ın oy oranı İnce’den daha yüksek çıkıyor.

Benim böyle bir tespitim yok açıkçası. Anketimiz bitmedi, onu bilmiyorum ama sokakta hiç Sinan Oğan seçmenine rastlamıyorum açıkçası.

Zaten İnce’nin ve Oğan’ın seçmen profilleri birbirinden biraz farklı öyle değil mi?

Sinan Oğan’a oy verecek olanlar sanki ‘ondan başka milliyetçi aday yok’ dermiş gibi. Aşırı milliyetçiler, son derece marjinal bir grup olarak kalacağını düşünüyorum.

Eğer seçim 2. tura kalırsa İnce’nin ve Oğan’ın oyları kime gider?

Kimden geldiyse ona gider. Tahminime göre İnce’nin seçmenleri eşit şekilde ayrılacak. Üçte biri Kılıçdaroğlu’na, 3’te 1’i Erdoğan’a gider, 3’te 1’i de kadarı da muhtemelen oy kullanmaz. Oğan’ın oylarından emin değilim. Çok marjinal bulduğumuz için onun alt kırılımları sağlıklı sonuç vermiyor açıkçası. Örneğin 2500 kişiyle anket yapıyorsunuz ve yüzde 1 çıkıyor, 25 kişi zaten. Bu 25 kişi tek taraftan gelmiş olsa bile, Oğan oylarını oradan alıyor demek için yeterli veri yok elimizde…

Oğan’ın mezhepdaşlığı nedeniyle 2. turda Kılıçdaroğlu’nu destekleyebileceği speküle ediliyor.

Ben Oğan’ın mezhebini bilmiyorum. Sizden duydum ilk kez. Ben bilmiyorsam seçmenin de çok umurunda değildir. Ayrıca bir tarafı seçtiğini açıklasa bile tüm seçmenlerini yönlendirebileceğinin garantisi yok. Kaldı ki ne Oğan’ın ne de Kılıçdaroğlu’nun politikaları mezhepçilik üzerine değil. Seçmenleri Kılıçdaroğlu’na Alevi olduğu için oy vermiyor ya da Oğan’a sadece Şiiler oy vermeyecek.

Peki meclisi kimin kazanacağı belli mi, bu kesin mi?

Muhalefet, yani Millet ile Emek ve Özgürlük ittifakları dahil, toplamda 330 civarında milletvekili alacak. AKP – MHP toplamı da zannediyorum, 260-270 arası olacak.

Yani İYİ Parti ve TİP’in ortak listelere girmemesi kimilerinin söylediği gibi bir kazaya neden olmayacak, öyle mi?

Yok, çünkü karşı taraf da tek liste yapamadı. Ama keşke tek liste yapsaydı muhalefet. Hem TİP, HDP listesinden hem de İYİ Parti CHP’yle bazı illerde yaptığı gibi, keşke tüm illerde yapabilselerdi.

“Keşke tek liste yapsaydı muhalefet. Örneğin Burdur’da İYİ Parti ile CHP ortak liste yapsaydı 2 milledtvekili kazanabilirdi, böyle yerler var. Ama dramatik sonuçlara yol açacak çapta sorun yok.”

Örneğin Burdur, çok basit, üç milletvekili olduğu için oradan örnek veriyorum, orada İYİ Parti ile CHP’nin oyunu topladığınızda kesin olarak 1. oluyorlar. Ve orada 1. olanlar 2 milletvekili alıyor, diğerleri 1 milletvekili alıyor. Ama şu anda İYİ Parti’nin oradan milletvekili çıkarıp çıkaramayacağı çok garanti noktada değil. Böyle yerler var ama dramatik sonuçlara yol açacak çapta bir sorun yok. MHP ve AKP tek liste yapsaydı bu etki olabilirdi.

Size göre TİP kaç milletvekili kazanır, YSP’ye kaç milletvekili kaybettirir?

TİP tahminime göre İstanbul’un 3 bölgesinden de milletvekili çıkartacak. Hatay’dan milletvekili çıkartacak. Yüzde 100 garanti gördüğüm 4 milletvekili var.

“TİP’in yüzde 100 garanti gördüğüm 4 milletvekili var. İstanbul’un üç bölgesinden 1’er ve Hatay’dan da 1 vekil çıkartır. Öte yandan mesela Antalya’da kazanamadığı gibi YSP’ye de kaybettiriyor.”

Hani fazlası ne olabilir, belki Antalya ama düşük bir ihtimal olarak görüyorum onu… Fakat TİP Antalya’da kendisi bir vekil çıkartamazken HDP’ye de 1 vekil kaybettirebilir. Hatta bazı bölgelerde Millet İttifakı’na da 1 vekil kaybettirebilir.

Peki kazandığı sandalyeleri kimden alıyor? YSP’den mi CHP’den mi?

D’Hondt sistemine göre son vekillikler çok küçük hesaplarla dağılır, bunu bilmemiz mümkün değil.

 

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Alper Budka
Alper Budka
Alper Budka, 1984 doğumlu. Daha önce Nokta, Timeturk.com ve Yeşil Gazete’de çalıştı. 1.5 yıldır Gazete Duvar’a genellikle futbol haberleri yapıyor.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
59,170TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI