Milli Savunma Bakanlığı, mühimmat taşıyan bir Türk konvoyunun Suriye’de hava saldırısına uğraması sonucu üç sivilin öldüğünü, 12 sivilin de yaralandığını açıkladı.

Açıklamada, “Mevcut anlaşmalara ve Rusya ile aramızdaki işbirliği ve diyaloga aykırı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” dendi.

Suriye devlet medyası, bugün sabah saatlerinde, mühimmat taşıyan Türk konvoyunun Suriye’nin kuzeybatısına geçtiğini duyurmuştu. Haberde, Türk konvoyunun İdlib’deki Han Şeyhun kasabasında hükümetin ilerleyişine karşı mücadele eden muhaliflere destek vermeyi amaçladığı ifade edilmişti.

DHA ise, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Han Şeyhun bölgesinde bulunan 9 ve 10 no’lu gözlem noktalarına sabah saatlerinde gönderdiği takviye araç ile personelin bulunduğu konvoyun geçiş güzargahının savaş uçaklarıyla vurulduğunu bildirmişti.

Habere göre Maaret el Numan ve Han Şeyhun arasındaki yolun hedef alınması nedeniyle TSK konvoyu ilerleyemedi. Bunun üzerine konvoy, güvenli noktada durduruldu. Maaret el Numan ve Han Şeyhun kırsalındaki yerleşim alanları ile yolların savaş uçaklarıyla vurulduğu belirtildi.