Motokurye Samet Özgül cinayeti davası, bugün Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nde tekrar görüldü.

Duruşmaya, tutuklu yargılanan sanıklar Halil İbrahim Demirci, Bülent Açıkgöz, tutuksuz sanık Mustafa Demirci ile Samet Özgül'ün ailesi, avukatları katıldı. CHP Ankara Milletvekilleri; Deniz Demir ve Okan Konuralp de duruşmayı takip etti.

Anka'nın aktardığına göre duruşmada Açıkgöz üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini, çok üzgün ve pişman olduğunu söyledi. Mustafa Demirci ise çok pişman olduğunu belirtti: "Keşke bu olay olmayasaydı"

Halil İbrahim Demirci de "Çok pişmanım, çok alkollüydüm. O sırada ne yaptığımı bilmiyordum. Çok korktum. Amacım kavgayı ayırmaya yönelikti" dedi.

Duruşmada söz alan Özgül'ün yakınları, üç sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Özgül'ün aile avukatı İbrahim Kapusuz, bilirkişi raporuna katılmadıklarını, bilirkişinin duruşmada dinlenilmesini talep etti.

Öte yandan, sanık Mustafa Demirci ve Halil İbrahim Demirci'nin avukatları da bilirkişi heyetinin duruşmaya getirilmesini talep etti.

Savcı, mütalasında bilirkişi heyetinin dosyaya bir katkı sağlamayacağından reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, aile avukatı ve sanık avukatlarının bilirkişi talebini oy birliğiyle reddetti.

Savcı mütalasında, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'ün beraatlerine, Halil İbrahim Demirci'nin ise 'kasten adam öldürme' suçundan cezalanıdrılmasına ve tutukluluğunun devamına karar verilmesini istedi.

Sanık savcıya teşekkür etti 

Savcının mütalasının ardından söz alan sanık Açıkgöz, savcıya teşekkür etti. Sanık Mustafa Demirci ise beraatini talep etti. Sanık Halil İbrahim Demirci de "Çok pişmanım, haklarını helal etsinler" dedi.

Basın Konseyi ve ÇGD’den gazetecilerin hedef gösterilmesine tepki Basın Konseyi ve ÇGD’den gazetecilerin hedef gösterilmesine tepki

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, Ankara 11'inci Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanıklar yönünden verdiği kararı kaldırdı. Sanık Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'ün beraatine, sanık Halil İbrahim Demirci'nin ise önce müebbet hapis  cezasını çarptırdı sonra 25 yıl hapis cezasına indirdi.

Mahkeme heyeti, kararı okuduğu sırada acılı aile itiraz ederek, "Bu adalet değil. Samet'in ahı sizleri boğacak" diyerek duruşmayı terk etti.

Ne olmuştu?

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi motokurye Samet Özgül, 5 Kasım 2022 gecesi Ankara'da motosikletle seyir halindeyken tartıştığı 3 kişi tarafından darp edilmiş ve boğazından bıçaklanmıştı. Ağır yaralanan Özgül, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Samet Özgül davasında; Halil İbrahim Demirci müebbet, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz 12 yıl hapis cezası almıştı. Ancak, İstinaf Mahkemesi bu kararı yeniden incelemeye karar vermişti. 

Editör: Haber Merkezi