Babası Abu El Vafa dört gündür kayıp olan çocuğu Muhammed'in cesedini Yukarı Mısır'da bulunan Asyıt şehrindeki bir tarlada buldu. BBC’nin haberine göre cinayeti soruşturan polis, çocuğun akrabası olan üç erkek kardeşi gözaltına aldı.

Savcılığın açıklamasına göre şüphelilerden ikisi, yasa dışı bir kazıda antik Mısır hazinelerine ulaşmak isteyen bir maden arayıcısına çocuğun ellerini satmak için cinayeti işlediklerini söylediler.

BBC Arapça Servisi'ne konuşan çocuğun babası, "Oğlum Muhammed'le tüm anılarımı hatırlıyorum. Ne zaman yalnız kalsam ağlıyorum ve bu duruma dayanamıyorum. Her gün işten dönmemi beklerdi” dedi.

İlk başta oğluna kötü bir şey olabileceğini düşünmediğini, çünkü ‘köydeki herkesin onu çok iyi tanıdığını’ söyleyen baba, şöyle devam etti:

"Polis soruşturması sonrası, oğlumun kendi kuzenleri tarafından, onunla oyun oynayan, hatta kaybolduğunda benimle beraber onu arayan akrabalarım tarafından öldürüldüğünü öğrendiğimde beynimden vurulmuşa döndüm.”

Sosyal medyada öfke

Cinayet Mısır'da sosyal medyada da büyük bir infial yarattı. Birçok kişi caydırıcı olması için suçluların ağır şekilde cezalandırılması çağrısında bulundu. Bazıları ise ebeveynleri, çocuklarının kimlerle vakit geçirdiğini takip ederek onları daha iyi korumaları yönünde uyardı.

Biden'ın çekilme kararı sonrası Trump'tan ilk açıklama: Biden Başkan adayı olmak için uygun değildi Biden'ın çekilme kararı sonrası Trump'tan ilk açıklama: Biden Başkan adayı olmak için uygun değildi

Mısır’da yaygın

Mısır'da antik hazineleri bulmak isteyenler tarafından insan hayatlarının feda edilmesi yaygın bir suç.

Mezarların, büyüleri bozmak için orada olan ‘şeyhlerin’ önünde açılması gerektiğine dair bir inanış var. Şeyh olduğunu iddia eden bu insanlar, antik mezarın koruyucusu olan ruhu çağırdıklarını öne sürüyorlar. Bunun karşılığında yüklü miktarda para ve kan feda edilmesini istiyorlar. Çoğu zaman bu bir hayvanın kanı oluyor ancak bazı ‘şeyhler’ insan kanının, hatta ‘çocuk’ kanının gerektiğini iddia ediyor.

Editör: Haber Merkezi