AK Parti ‘atak dönemine’ başlıyor AK Parti ‘atak dönemine’ başlıyor
Yazar Mine Kırıkkanat, eski kız arkadaşı Deniz Bulutsuz'a şiddet uygulayan oyuncu Ozan Güven hakkında istenen 13 yıl altı ay hapis cezasını fazla buldu: "Ozan Güven’in tasvip edilemez şiddeti, ne ölümlü ne de çok vahim sonuçlara yol açtı. Tamam suç işledi, ama 13 yıl hapis yatmayı hak edecek bir suç işlemedi." Kırıkkanat, ‘hakaret’‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından 13 yıl altı aya kadar hapis istemiyle yargılanan Ozan Güven'e X hesabından destek oldu. Eski kız arkadaşı Deniz Bulutsuz'u dövdüğü gerekçesiyle yargılanan Güven hakkında istenen cezayı fazla bulan Kırıkkanat, Fransız şarkıcı Bertrand Cantat'ı örnek göstererek "Cantat döverek öldürdüğü (kadın da, kendisi de uyuşturucu etkisi altındaydı) oyuncu sevgilisi Marie Trintignant cinayetinden dört yıl yattı, çıktı, mesleğini icra ediyor…" dedi. Güven'in 'ölümlü' ya da 'vahim sonuçlara yol açan' bir suç işlemediğini savunan Kırıkkanat şunları dedi:
"Ozan Güven’in tasvip edilemez şiddeti, ne ölümlü ne de çok vahim sonuçlara yol açtı. Tamam suç işledi, ama 13 yıl hapis yatmayı hak edecek bir suç işlemedi. Deniz Bulutsuz iyileşti, içtenlikle geçmiş olsun, bir daha şiddete maruz kalmasın. Onu döven sanatçının ise hayatı kaydı, mesleği iyileşmeyecek bir yara aldı… Bu yeterince devasa bir ceza değil mi? Çok yok böylesine donanımlı, kültürlü sanatçımız. Suç cezalandırılmalı. Ama ceza suça orantılı olmalı. Adalete güvenmek için, orantı önemli."

https://twitter.com/mkirikkanat/status/1800995566974853477

Ne olmuştu?

Bulutsuz, Güven’in 13 Haziran 2020’de İstanbul’un Beşiktaş ilçesi sınırlarındaki Levent’te bulunan evinde kendisini dövdüğünü belirterek İstanbul başsavcılığına başvurmuştu. Güven ise suçlamayı reddetmiş, Bulutsuz’un kendisine saldırdığını söylemişti.

Savcılık, Güven hakkında ‘hakaret’‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından 13 yıl altı aya kadar hapis istemiyle dava açarken, Güven’in de karşı şikayeti üzerine Bulutsuz hakkında da ‘basit yaralama’ suçundan dört aydan bir yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

İddianamelerin sunulduğu İstanbul 58'inci Asliye Ceza Mahkemesi, her iki iddianameyi birleştirerek iki tarafın da müşteki-sanık olarak karşılıkla yargılanmasına karar vermişti.

Editör: Ece Piroğlu