Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tazcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası’nın satışa çıkartılmasına tepki gösterdiği Çukurambar’daki alanların Atatürk Orman Çiftliği alanıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını iddia eden TOKi’ye yanıt verdi. Candan “Aynaya baktıkça Pinokyonun uzayan burnunu görecekler” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kurumların içini boşalttınız, hem kurumların hem Türkiye’nin itibarını bozdunuz, siz AOÇ topraklarından hülle yolu ile değiştirdiğiniz, arazilerin plan değişikliklerini Atatürk’ün ölüm yıl dönümü ve herkesin ayağa kalkıp saygıya durduğu bir günde 10 Kasım 2018 tarihinde, Atatürk’ün kendi parasıyla aldığı halkına emanet ettiği AOÇ topraklarında yaparak itibarınızı yerle bir ettiniz, önce bunu açıklayın.” ifadelerini kullandı.

Aynaya baksalar Pinokyo’nun uzayan burnunu görecekler

‘’Aynaya baktıkça Pinokyonun uzayan burnunu görecekler’’ diyen Candan şöyle devam etti:

“TOKİ her zamanki gibi doğruyu söylemiyor. Hem AOÇ’de 555 bin metrekarelik Medipol’e devredilen alan, hem de 5 Eylül’de açık arttırma ile satılacak alanlar Atatürk Orman Çiftliği alanlarıdır. Aktif ve pasif tapu kayıtları ortadadır. Özellikle Gazi Üniversitesi’ne devredilen bu alanları derinlemesine incelediğimizde, AOÇ topraklarının devirler, parsel değişiklikleri, hatta sermayenin de devreye girerek, Gazi Üniversitesi adına AOÇ’ye arazileri satın almak için para ödediği ortaya çıkmaktadır. Tam bir organize talan süreci karşımıza çıkmaktadır. TOKİ Atatürk Orman çiftliği alanlarına uzak orası AOÇ olamaz diyor. Algıları o kadar. Atatürk Orman Çiftliği arazileri Atatürk tarafından halkına emanet edildiği 1937 yılında 55.000 dekardı. Uzak olması aradaki AOÇ arazilerinin talanının ne kadar büyük olduğunun göstergesidir. Mülkiyet uzaklıkla değil, tapu kayıtlarıyla ortaya çıkar. Çukurambar’da satışa çıkarttıkları 29101 ada 27 parsel ve 29102 ada 6 parsel Atatürk Orman Çiftliği alanıdır. Alan 1983 yılında Gazi Üniversitesine Tıp Fakültesi yapılması şartıyla kanunla devredilmiştir. Her iki ada parselin aktif ve pasif tapu kayıtlarında Atatürk Orman Çiftliği arazisi olduğu görülmektedir. Bu yüzden 2011 Sayıştay raporunda, amacı dışında kullanıldığı için Gazi Üniversitesinden arazileri AOÇ ‘ye iade etmesi önerilmiştir. (2011 AOÇ Sayıştay raporu sf 42-43)

Candan tapu kayıtları üzerinden, müzayedeye çıkartılacak alanların seceresini de şöyle anlattı:

“TOKİ tarafından müzayede ile satışa çıkartılan konu olan 29101 ada 27 parsel; 2005 ve 2007 yılına kadar Mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliğinde iken kanunla 1983 yılında Gazi Üniversitesine devredilmiş, sonrasında ada parsel numaraları, 29101 ada 8 parsel,29101 ada 13 parsel, 29101 ada 18 parsel ve son olarak da 29101 ada 27 parsel olarak değiştirilmiştir. Gazi Üniversitesi 2009 ve 2010 yıllarında Atatürk Orman Çiftliği’nden Tıp Fakültesi olarak şartlı aldığı AOÇ arazilerini hukuksuz bir şekilde TOKİ’ye satmıştır.TOKİ tarafından müzayede ile satışa çıkartılan konu olan 29102 ada 6 parsel; 31.10.2007 tarihinde kadar mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliği arazisidir. Bu tarihten itibaren önce Gazi Üniversitesine sonrada, 2008,2011,2012 yıllarında Gazi Üniversitesi tarafından AOÇ’ye verilmiş,sonra Ankara Büyükşehir Belediyesine,sonra tekrar Gazi Üniversitesine, en sonunda da TOKİ’ye satılmıştır.AOÇ mülkiyetinde olan arazileri satışla birlikte ada parselleri Balgat 83 parsel iken, 2096 ada 30 parsel,29102 ada 3 parsel,29102 ada 5 parsel ve son olarak 29102 ada 6 parsel olarak değiştirilmiştir.”

‘’İhanetin ihalesi olmaz, AOÇ, toprakları satılamaz talebimizi tüm dünya görecek… Herkesi 5 Eylülde Atatürk Orman çiftliği arazilerinin satılamayacağını göstermek üzere, AOÇ’ye sahip çıkmaya davet ediyorum”

Candan hem TOKİ hem bakanlık hem Gazi üniversitesi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve ihale iptalini dava edeceklerini belirterek, “TOKİ açıklamasında haberini yapan basını hedef alıyor. Haberin kaynağı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’dir, Mimarlar Odası Ankara Şubesi belgesiz bilgisiz, konuşmaz. Dava açacaksan Mimarlar Odasına aç da, yargı önünde hesaplaşalım. AOÇ topraklarının her bir metrekaresine verdiğiniz tahribatın hesabını yargı önünde hesabını vereceksiniz, bizde göreceğiz. AOÇ alanlarındaki plan değişikliğinin 10 Kasımda yapmış olduğunuzun ne anlama geldiğini, neden o tarihi seçtiğinizi hepimiz anlıyoruz. 5 Eylül’de ihalenin yapılacağı yerde olacağız. ”İhanetin ihalesi olmaz, AOÇ, toprakları satılamaz” talebimizi tüm dünya görecek…Herkesi 5 Eylülde Atatürk Orman çiftliği arazilerinin satılamayacağını göstermek üzere, AOÇ’ye sahip çıkmaya davet ediyorum” diye konuştu.