Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son ilan edilen Navtex’e ilişkin ”Deniz Kuvvetlerimizin atış eğitimi ile alakalı güvenlik bakımından yayımlanmış bir Navtex’tir” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda açıklamalarda bulundu.

“Artık herkesin bilmesi lazım, Türkiye Cumhuriyeti Devleti uluslararası ortamda gerçekten bir özne haline gelmiştir.” diye konuşan Bakan Akar, yeni ilan edilen NAVTEX ile ilgili de “Bunlar ne kadar gerekiyorsa o kadar yapılacak. Bunun enerji bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyorken biz de güvenliği sağlamak zorundayız. Bugünkü tamamen farklı, İskenderun bölgesinde atış eğitimi için yapılan bir NAVTEX bu.” ifadelerini kullandı.

Akar, Fransız gemisine taciz iddiasıyla ilgili, “İddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı. Ey Fransa! Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden özür dilemeniz lazım” ifadesini kullandı.

Ege’deki sorunlarla ilgili diyaloğa açık olduklarını belirten Akar, “Biz konuşmaktan yanayız. Gelin konuşalım. Diyaloğa açığız, barış, huzur istiyoruz ama hakkımızı, hukukumuzu da istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Yunan mevkidaşlarımız karar verirlerse, biz onları burada ağırlamaktan memnuniyet duyarız.” dedi.