Milli Gazete yazarı Zeki Ceylan bugün “Yeni AKP” başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Ceylan yazısında AKP’nin ağzından düşürmediği “Yeni Türkiye” lafından önce “Yeni AKP”yi hayata geçirdiğini söylerken Erdoğan’ın AKP2nin başına geçmesiyle iktidar partisinin “yenileneceğini” düşünenler olduğu gibi “temizleneceğini” iddia edenler olduğuna dikkat çekti.

“Bildiğimiz tek şey var o da iktidar partisinin fokur fokur kaynamakta olduğu!” diye yazan Ceylan iktidar partisi içerisinde müthiş bir yarış olduğunu ve öne geçmek için birbirlerini” çelmelediklerini”, “yaranma yarışı” içinde olduklarını ifade etti.

Zeyki Ceylan’ın yazısı şöyle:

Yeni AKP!

AKP’li dostlarımızın dilinden “Yeni Türkiye” lafı hiç düşmüyordu ama “Yeni Türkiye’den” önce “Yeni AKP’yi” hayata geçirmiş gibiler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’nin başına geçmesi ile iktidar partisinin “yenileneceğini” düşünenler olduğu gibi “temizleneceğini” iddia edenler de var. Amaçları “ülkeye hizmet” etmek mi yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “temposuna ayak uydurmak” mı, bilemiyoruz.

Bildiğimiz tek şey var o da iktidar partisinin fokur fokur kaynamakta olduğu!

Müthiş bir yarış içindeler. “Öne geçmek” için birbirlerini “çelmelemekte” hiç beis görmüyorlar! İktidar partisi içinde sanki bir “yaranma yarışı” yapılıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu durumdan rahatsızlığını “hasbi-hesabi” ayrımına dikkat çekerek dile getiriyor. Hesabiliktenhasbiliğe dönmek gerektiğine işaret ediyor.

İktidar partisinin içinde bir zamanlar da daha sonradan haşhaşi olarak tanımlananlar odaklanmışlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kadroya savaş açması ile büyük bir kısmı temizlendi ama hâlâ tamamen temizlendiklerini söylemekte zorlanıyorlar.

“Muhtemelen aramızda yoklar” diyerek açık kapı bırakıyorlar.

Yakında başka tanımlamalar da duyarsak bizim açımızdan sürpriz olmaz.

“Haşhaşiler, hesabiler, hasbiler” gibi tanımlamalara başka tanımlamalar da eklenebilir. Mesela “hesabilerin” bir kolu içinde “haramiler” tanımlaması yapılırsa kimse şaşırmamalıdır.

İktidar olabilmek için birden fazla eğilim bir araya getirilince parti içinde bir hesaplaşma kaçınılmaz hale geliyor. Birbirlerinden çok farklı fikir ve zikre sahip insanlar bir noktadan sonra birbirlerine karşı kılıçları çekmekten başka çare bulamıyorlar.

Ve “savaş” başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin başına geçmesinden sonra “temizlik” hareketinin başlayacağını düşünenler bu açıdan haksız sayılmazlar.

Partinin “yenileceğini” düşünenler de öyle! “Yeni Türkiye”den önce “Yeni AKP” huzurlarınıza çıkacak gibi görünüyor. Eski AKP’lilerin de ”boş durmayacağı” unutulmamalıdır.