Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cinayete ilişkin soruşturmayı iki yıl dört ay sonra 29 Nisan’da tamamlamıştı.

22 kişiye ‘tasarlayarak öldürme’ suçu yöneltilen iddianamede cinayet sebebi de dahil olmak üzere birçok kritik bilgi yer almamıştı. 

Davanın ilk duruşması bugün saat 09.00’da Sincan Cezaevi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi açıklama yapan Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, MHP’li isimlerin iddianameye dahil edilmediğini hatırlatarak, “Eksik iddianameyle yarım mahkeme” demişti. Davaya dahil olmak için mahkeme başkanlığına dilekçe veren MHP’li avukatların talebi ise reddedildi. Buna ilişkin X hesabından açıklama yapan MHP’li Feti Yıldız, hem eleştirileri hem de mahkemenin kararını hedef aldı. 

Meteoroloji'den haftalık rapor: Yağışlar devam edecek Meteoroloji'den haftalık rapor: Yağışlar devam edecek

Partisinin 'suçtan zarar gördüğünü' savunan Yıldız’ın paylaşımları şöyle:

*Hiç kuşkusuz buna Milliyetçi Hareket Partisi müsaade etmeyecek, tarihi kimliğini, gerçeğini, kendi şahsında milletinin ve devletinin haklarını hukuk içinde koruyacaktır.

*Özellikle son aylarda Milliyetçi Hareket Partisi’ne aleni bir saldırı söz konusudur. Bu saldırılar aslında Türk milletine, onun iradesine ve milyonlarca kişinin demokratik tercihine yapılan bir saldırıdır.

Suçtan zarar görmüş

*CMK 237. Maddesindeki düzenlemeye göre; 'Suçtan zarar gören' gerçek ve tüzel kişiler İlk derece mahkemesindeki kavuşturma evresinin her aşamasında, hüküm verilinceye kadar kamu davasına katılabilirler. Ankara 32.Ağır Ceza Mahkemesinin Milliyetçi Hareket Partisi’nin davaya katılma talebini reddetmesi usul ve yasaya aykırıdır.

*Tüzel bir kişilik olarak Milliyetçi Hareket Partisi, bu kişiliğini sadece hukuki var olma gerçeğinden değil Türk tarihinin sorumluluğundan Türk milletinin tarihsel hikayesinden almaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi, Türk milletinin kadim hikayesini temsil eden ve tarihsel tecrübenin bugünkü adresi ve kurumsal merkezidir.

Editör: Bilal Çelik